O víkendu nezaváhaly více než tři stovky turistů a také šest psů, kteří vyrazili za krásného počasí do terénu. Výšlap zvládla také řada dětí a rodičů s kočárky nebo krosnami. „Na pochod do Rudice chodí jedovničtí pionýři pravidelně. Jedna skupina dnes jde pět a další pak trasu pětadvacet kilometrů. Vyrazili už před námi," hlásil Petr Starý, který jedovnické pionýry doprovázel s přítelkyní.

S dobrou náladou a ve svižném tempu mířila k rudickému větrnému mlýnu také skupinka kotvrdovických důchodců. Jaroslav Pernica, Helena Zapletalová, Marie Kuncová a Marie Matušková. „Tady máme tiskovou mluvčí, ta vám všechno řekne," poznamenal Jaroslav Pernica s kloboukem a turistickými holemi a předal slovo Heleně Zapletalové. „Jdeme patnáct kilometrů. Myslím si, že to bez problémů zvládneme. Na vycházky totiž chodíme každý druhý čtvrtek. Těšíme se, počasí zatím drží, a i kdyby ne, máme pláštěnky," usmívala se žena.

Pořadatelé připravili pro turisty čtyři různě dlouhé trasy od pěti do pětatřiceti kilometrů v barvách babího léta. Počasí totiž tentokrát pořadatelům vyšlo dokonale. Po cestě mohli výletníci obdivovat nejen krásy podzimní přírody, ale třeba sbírat i houby. V lesích mezi křtinským arboretem a Proklestem kromě bedel rostli praváci. Rodiče s dětmi zvolili vesměs nejkratší pětikilometrovou trať. „Mě nohy nebolí a určitě dojdu do cíle. Ušel jsem to už jednou," říkal odhodlaně v polovině trasy pětiletý Jakub Hlaváček z Olomučan, kterého doprovázel bratr Adam.

Patnáctikilome­trovou trasu zdolávala se třemi psy Ketynou, Betinou a Stellou Irena Bartoňová s rodinou. Do Rudice přijeli až z Víru. „Už jsme zde několikrát byli. Je tady nádherná příroda a pochod se nám moc líbí," usmívala se žena.

Těsně před cílem se turisté mohli podívat na výlov jedovnického rybníka Dymák. Někteří si z jeho hráze odnášeli domů čerstvou rybu. Děti kromě výlovu potěšil také horký čaj, tatranka a razítko do turistické karty. V cíli pořadatelé tradičně vyhlásili nejstarší, nejmladší a nejvzdálenější účastníky pochodu. „Letos jsme měli téměř rekordní účast. Bylo pěkně. Na pochod se přihlásilo tři sta třicet osm lidí. O sto víc než loni. Nejstarším účastníkem byl pan Jan Rybák, ročník devatenáct set dvacet devět. Nejstarší účastnicí byla stejně jako loni Květa Kuncová z Rudice," upřesnila za pořadatele Ludmila Pololáníková.

Nejvzdálenějším účastníkem byla Alexandra Zmušková ze slovenského města Šaľa. Nejmladší výletníky rodiče většinu trasy nesli nebo vezli. Byli to Žaneta Charvátová z Adamova a domácí Šimon Šebela. „To bude pěkná fotka. Pojďte mě vyfotit s tou nejmladší turistkou, ať je nějaká legrace," smála se v cíli nejstarší účastnice pochodu Květa Kuncová. Příští rok slaví osmdesát a na pochodu nechce chybět ani příště. „Vždyť bude také jubilejní, třicátý ročník," dodala vitální žena.