Přestože už co do teplot letos padaly rekordy, což bylo pro aktivitu klíšťat příznivé, jihomoravští hygienici zatím nehlásí žádný případ encefalitidy ani boreliózy. Tedy ne z letoška. „V první čtvrtině roku jsme zaznamenali na Blanensku a Vyškovsku pět případů onemocnění boreliózou. Vzhledem k inkubační době, která trvá i půl roku a déle, se nemocní nakazili loni,“ vysvětlila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice v Brně Renata Ciupek.

9je spolu s desítkou nejvyšší stupeň aktivity klíšťat. Ta mají být podle meteorologů velmi aktivní právě o nadcházejícím prodlouženém víkendu.

Pokud lidé plánují o víkendu vyrazit do přírody, neměli by zapomenout na repelent. A pokud jsou očkovaní, zkontrolovat, jestli se neblíží datum přeočkování. Na to podle vyškovské dětské lékařky Pavlíny Zemánkové nezřídka zapomínají.

A přestože u dětí nebývá průběh onemocnění dramatický, zanedbávat prevenci by rodiče neměli. „Před lety jsme měli případ, kdy čtyřletá holčička kvůli onemocnění způsobeným klíštětem skončila v nemocnici. Dopadlo to však dobře,“ vzpomněla Zemánková, která nabádá i rodiče k tomu, aby se nechali očkovat. „U dospělých bývá průběh mnohem horší a může mít vážné až fatální následky,“ varovala.