Přestože lesy kolem Jedovnic uzavírají cedule ze zákazem vstupu, turisty malebné Rakovecké údolí v blízkost městečka láká. Lesníci by je chtěli zpřístupnit už v červenci, neukáznění výletníci ale podle nich těžbu brzdí.

„Pětadvacet těžebních skupin a čtyři harvestory už měsíc intenzivně uklízí škody po bouřce. Lesy bychom chtěli co nejdřív otevřít lidem, kvůli některým návštěvníkům jde ale těžba pomaleji,“ stěžuje si Pavel Mauer, zástupce ředitele Školního lesního podniku Křtiny, který lesy spravuje.

Do 25. srpna zákaz vstupu na veškeré lesní pozemky v celkem šestadvaceti katastrálních území na Blanensku. Tak zní rozhodnutí, které vydali po ničivé bouřce v půlce června blanenští radní. Nyní to vypadá, že by aspoň do některých lesů lidé mohli už koncem července.

„Zhruba za deset dní bychom se chtěli sejít a zmapovat porosty, ve kterých už jsou následky kalamity odstraněny a ve kterých tedy lidem už nebezpečí nehrozí. Vypadá to, že aspoň některé lesy bychom mohli zpřístupnit už v červenci. Ale lidé musí být trpěliví a nesmí nám těžbu komplikovat,“ naléhá Mauer.

Turisté zákaz nedodržují

Teplý prodloužený víkend vylákal minulý týden rekreanty do lesů také v okolí Jedovnic. Zrovna tam řádila bouřka nejsilněji. Turisté však nařízení lesáků nerespektují a závory zahrazující cesty klidně podlézají. „O minulém víkendu jsme dokonce museli některé těžební skupiny z Rakoveckého údolí odvolat, protože tu kvůli turistům nemohli vůbec pracovat,“ říká Mauer.

Slova lesníka potvrzuje i Renata Musilová, vedoucí 7. skautského oddílu Senetářov, který v Rakoveckém údolí v těchto dnech táboří. „Naštěstí jsme dostali výjimku a tábor jsme zde postavit mohli. Ale i když je tu zákaz vstupu, turisté sem chodí stejně jako v předchozích letech. Dokonce se sem jednou přišli schovat při bouřce,“ popisuje Musilová

Budou i pokuty

Zatím lesníci vyháněli neukázněné návštěvníky domluvou, jsou však připraveni rozdávat i pokuty. „Pokud domlouvání nepomůže, přistoupíme k přísnějším opatřením. Lesy totiž chceme zpřístupnit co nejdřív. Někde se zřejmě zákaz protáhne, uzavřená pravděpodobně zůstane například oblíbená cyklostezka spojující Adamov s Blanskem, hojně navštěvované Rakovecké údolí bychom ale mohli otevřít dřív,“ přemítá Mauer.

Jedovnice jsou měsíc po bouřce vyhledávané turisty také podle starosty Jaroslava Šíbla. „Turistické sezóny se kalamita naštěstí vůbec nedotkla. Autokemp je úplně v pořádku a chatovou oblast jsme už skoro vyčistili,“ informuje starosta obce.

Škody, které způsobila bouřka Jedovnicích v chatové oblasti a v části Na Větřáku, už vedení městyse pomalu mapuje. Vypadá to, že se vyšplhají až na stovky tisíc. „Podle předběžných odhadů dělají škody po bouřce až sedm set tisíc korun. Sháníme je, kde se dá. Něco málo získáme z prodeje popadaného dřeva a něco snad z krajských dotací,“ doufá Šíbl.