Podobných případů řeší v Moravském krasu každoročně několik. „Bohužel málokdy odhalíme pachatele při činu. Zpětně se vyvážení močůvky špatně dokazuje," přiznal vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.
Odpad někdo vyvezl k bývalému posedu v Hložku. Zabývá se tím i vilémovická radnice. „Samozřejmě se poptáváme, kdo to mohl udělat. Naštěstí je poškozený prostor docela malý. Lidi jsme ale upozornili na internetových stránkách obce, abychom připomněli, že je podobné vyvážení zakázané," vysvětlil vilémovický starosta František Kala.
Biologický odpad i skládky většinou zaměstnanci Moravského krasu odklízejí, ve Vilémovicích si ale možná bude muset příroda poradit sama. „Zatím zjišťujeme, co a jak, ale vzhledem k dešti a rozmáčenému podloží je možné, že nebude jak močůvku odstranit," popsal Štefka. Zvýšený výskyt dusíku, který močůvka obsahuje, tak může ovlivnit okolní rostliny včetně chráněné sasanky.
Problémy s odpadem v Moravském krasu museli pracovníci Správy chráněné oblasti řešit také v jeskyni Hladomorna v Holštejně. „Někdo do jeskyně skutálel osmisetkilový balík sena. Ten začal samozřejmě hnít a bylo nutné ho odstranit," řekl Štefka. V takových případech kras povolává dobrovolníky. „Každoročně pořádáme úklidy Moravského krasu a hlásí se nám také různé firmy, že zaměstnanci rádi pomůžou. V Holštejně tak v sobotu seno uklízeli pracovníci jedné brněnské prodejny," objasnil Štefka.
Náklady na úklid by jinak musela zaplatit Správa chráněné krajinné oblasti. Jeden skutálený balík přitom likvidovalo dvanáct lidí celou sobotu. „Balík se musel rozřezat a postupně vynosit ven. Už nebyl v nejlepším stavu. Kdo ho do jeskyně skutálel, nemáme jak zjistit. Těžko říct, jestli to byl úmysl nebo si třeba hrály děti. Každopádně tím ale porušil zákon a nám přidal hodiny práce," upozornil Štefka.
Pachatele většinou pomáhá ochranářům hledat policie. Pokud se ale nenajdou důkazy, nikdo potrestaný není. „Už se nám například stalo, že někdo vyvezl stavební odpad i s dopisy z devatenáctého století. Nejenže vyhodil poměrně cenné písemnosti, ale navíc se nám ho podle nich podařilo dohledat," vzpomněl Štefka.
Znečištění životního prostředí není v okolí Blanska ničím neobvyklým. „Podobné případy řešíme dvakrát nebo třikrát do roka. Letos nás například volali k znečištění potoka u Spešova," zmínil vedoucí odboru životního prostředí města Blanska Pavel Konečný.
Nepořádek ve vodě většinou objeví rybáři. „Někdy jde o úmyslná znečištění, z šedesáti procent to ale je kvůli dopravní nehodě, kdy do potoka nebo do řeky vyteče nějaká provozní kapalina," dodal Konečný. Vyčištění většinou zajistí hasiči, další kroky už řeší pracovníci odboru. „Pokud dopadneme pachatele, hrozí mu pokuta. Její výše se posuzuje podle vlivu na životní prostředí," uzavřel Konečný.
MARIE JAHODOVÁ