O patnáct litrů mléka méně za den si v létě načepují lidé v mlékomatu Ledeka. Kabina s nápojem stojí v Letovicích hned u supermarketu Albert. „Je to zřejmě tím, že nastal čas dovolených a prázdnin a lidé se nezdržují doma. Kvůli menšímu odběru nám tak přibylo starostí. Mléko totiž musí být v automatu určitou dobu. Po jejím uplynutí už automat zákazníkům mléko nevydá. My se pak musíme vypořádat s většími zbytky,“ nastínil ředitel Ledeka Vladimír Dražil.

Podle něj však není tento pokles kritický. O moc více mlékomatům zavařilo prohlášení hygieniků, že milovníci tohoto nápoje se mohou nakazit klíšťovou encefalitidou. „Naše dojnice jsou ve stájích, kde by klíšťata ani podobný hmyz být neměly. Hygienici měli zřejmě na mysli kozy a ovce, které se pasou volně venku. Bohužel lidé se zalekli a přestali do mlékomatů chodit,“ mrzí Dražila.

O téměř polovinu zákazníků přišlo kvůli této zprávě bořitovské Zepo. Družstvo nechalo postavit dva mlékomaty v Blansku. „Po zprávě o možné nákaze došlo k poklesu odběrů o víc jak čtyřicet procent. Na původní hladinu jsme se už bohužel nevrátili,“ upřesnila ředitelka Zepa Ludmila Slavíčková.

Podle Renaty Vaverkové z Krajské hygienické stanice v Brně tu opravdu riziko nákazy je. „Je však minimální a to pouze tehdy, pokud lidé mléko tepelně neošetří,“ uvedla Vaverková s tím, že nakazit se mohou kozy, ovce i krávy, které se pasou ve volné přírodě, kde klíště mohou chytnout. „Pokud se dostane zvířatům virus do krve, dostane se i do mléka. Z něj se pak může nakazit i člověk,“ řekla Vaverková. Ta už několik případů za poslední léta zaznamenala. Dochází k nim však výjimečně. „Jednou se s klíšťovou encefalitidou potýkala celá rodina. Koupili si kozu a ta se pásla venku. Protože její mléko tito lidé tepelně nezpracovali a pili je jen tak, nakazili se,“ popsala.

I automat v Blansku navštěvuje v horkých dnech méně lidí. „U Alberta nad hlavním nádražím chodí stejné množství zákazníků. Zato na Rožmitálově ulici býval obrovský výkyv o víkendu. Lidé si tam načepovali o sto litrů mléka méně za den,“ pokračovala Slavíčková. Podle ní totiž z centra města o víkendu zmizí úředníci a obchodníci. Rozhodla se tedy mlékomat přestěhovat 9. července ke Kauflandu. I tam zavítalo z počátku méně lidí. „O novém stanovišti nevěděli. Nyní nám zákazníků přibývá,“ podotkla Slavíčková.

Mléko v automatech je čerstvě nadojené a bez chemikálií.„Vychla­díme je vždy na čtyři stupně Celsia. V chlazeném autě je pak přepravíme do chlazeného automatu. Je to živá potravina, takže lidé by ji neměli nechávat v teple. Pak by zkysla,“ upozornila Slavíčková.

Mlékomat by přivítali ve městě i Boskovičtí. U Alberta by jej měla provozovat VSP Group z Olešnice. „Na tomto místě jsou ale problémy s elektrikou. Už od března vyřizujeme nejrůznější žádosti a záležitost se pořád protahuje,“ je rozhořčený Stanislav Doskočil, který netuší, kdy se jim podaří mlékomat umístit.