Ti zalarmovali odborníky ze stavebního úřadu v Blansku, kteří se chystají dělat průzkum, zda někdo načerno nevypouští do vody splašky. Nečistoty mohou do čerstvě vyčištěného rybníku proudit z okolních chat či restaurací.

Nepříjemné překvapení čekalo na hospodáře rybářského spolku, když se vydal před vysazením ryb k vodní nádrži. „Už z dálky mě bouchla do očí žlutozelená barva vody. Dělám hospodáře už dlouhá léta, ale takto špinavou vodu nepamatuji. Ještě s pracovníkem Agentury ochrany přírody máme podezření, že do rybníku někdo vypouští splašky,“ uvedl Miroslav Odehnal z blanenského rybářského spolku. Nad špatnou kvalitou vody se podivuje o to víc, že nádrž Blanenští před dvěma lety odbahnili a vyčistili. „V dolní přehradě, která je také odbahněná a kde se koupají lidé, je přitom voda v hloubce metr a půl průzračná. Nyní hrozí, že nečistoty stečou z horní nádrže do dolní,“ upozornil Odehnal. Úhyn ryb však v rybníku nepozoruje.

O problému ví také starosta Blanska Lubomír Toufar. „Je pravděpodobné, že na Češkovicích někdo vypouští do horní Palavy splašky. Stojí tam spousta chat a mnohé z nich lidé přestavují k celoročnímu využívání,“ řekl Toufar.

Posvítí si na viníky

V následujících čtrnácti dnech se chystají k oběma nádržím na obhlídku pracovníci Stavebního úřadu. „Nejdříve se vydáme k nádržím a zkontrolujeme, jestli tam nevedou vyústění. Potom projdeme chaty, restaurace a občerstvení v okolí, kde mají sociální zařízení a nakládají s odpady. Je totiž možné, že mají staré jímky, které propouštějí,“ popsal vedoucí stavebního úřadu v Blansku Petr Rizner. Také on nevylučuje, že někteří lidé vypouštějí splašky do rybníka ze svých chat. „V tom případě bychom jim načerno udělaná vyústění zaslepili,“ dodal Rizner.

V chatách na Češkovicích jsou povolené pouze jímky, které musí vyvážet fekální vozidla. „To samozřejmě stojí peníze, takže je možné, že někteří lidé udělali vývody do rybníku. Protože je to protizákonné hrozí jim vysoké pokuty,“ sdělil Pavel Konečný z blanenského odboru životního prostředí s tím, že fyzická osoba může zaplatit až padesát tisíc korun, právnická maximálně jeden milion.

Odpad ze záchodů podle Konečného rybám neublíží. „Splašky se v rybníku naředí. Horší by bylo, kdyby se do vody dostávaly saponáty nebo třeba rozpouštědla, která jsou nebezpečná pro vodní organismy,“ přiblížil.

V dolní Palavě je zatím voda čistá. Lidem tam však vadí řasy na hladině. Ty pocházejí ze dna přehrady. Dva roky po odbahnění tam totiž rybáři nesměli vysadit ryby, které trávy spořádají. Příští sezonu budou v přehradě plout amuři.