Za dračí hlavou vpřed! „Hop hop hop,“ povzbudí pádlující posádku na lodi bubeník. Vody přehrady Křetínky rozčeří v sobotu závod dračích lodí. Jestli bude první ročník akce úspěšnější než loňský nultý, závodníci příště pojedou Grand Prix. „Vítězové pak odstartují na Mistrovství České republiky,“ upozornil viceprezident České asociace dračích lodí Zdeněk Janeček.

Přípravy na závod vrcholí. Loni se totiž sešlo u Křetinky nejvíc lidí za celou její historii. „Musíme zabezpečit silnici z Letovic na Křetín, protože byla v obležení zaparkovaných aut. Hasiči a sanitka tak měli problém úzkou cestu projet,“ nastínil starosta Letovic Vladimír Stejskal s tím, že letos nebude chybět u přehrady odtahové vozidlo. Na místě přibude stánků s občerstvením a život závodníků budou střežit vodní záchranáři. Kromě závodu si diváci vychutnají i různé show. „Uvidí asi dvacetiminutové vystoupení leteckého akrobata, nad vodní hladinou se proletí i další letadla. Dále počítáme s ukázkami lodních modelů,“ vyčetl Stejskal. Slavnostní vyhlášení i taneční zábavu si tentokrát lidé užijí v hasičské zbrojnici v Letovicích. Nad budovou pak vytryskne ohňostroj.

Sobotnímu závodu bude předcházet v pátek trénink. Pro všechny posádky je povinný. „Vypadá to, že závod letos pojede asi pětačtyřicet posádek. Jednadvacetičlenné týmy se vystřídají na pěti lodích,“ řekl Stejskal a upozornil, že závodníci se musí řídit pravidly. V každé posádce tak musí být minimálně čtyři ženy. Pořadatelé neopomenou ani tester na alkohol.

Složení posádek je pestré. Pádel se chopí třeba družstvo letovických kantorů či dobrovolní hasiči. „Máme tu také jednu poloprofesionální posádku. Za Veterány Brno poplují závodníci od šedesáti do sedmaosmdesáti let,“ sdělil starosta.

Posádky změří síly ve dvou kategoriích. Čeká je závod na dvě stě metrů a na jeden kilometr. Závodníci mají přitom najeto na Grand Prix. „Nultý ročník na Křetínce byl velice úspěšný. Závodilo třiatřicet posádek, jinde jich přitom při první akci soupeří tak patnáct. Jestli dopadne dobře závod na Křetínce i letos, navrhnu jej na zařazení do Grand Prix, což je profesionálnější soutěž. Ti nejlepší pak totiž startují na Mistrovství České republiky,“ řekl viceprezident České asociace dračích lodí Zdeněk Janeček. Podle něj je pro závodníky nejobtížnější start. „Je těžké rozpohybovat loď, která váží dvě stě padesát kilogramů,“ vysvětlil s tím, že trik tkví v tom, zabrat v jediný okamžik.

„Závod dračích lodí je navíc nejtýmovějším sportem na světě. V družstvu se totiž žene k cíli jednadvacet lidí,“ dodal.

Do lodě s dračí hlavou na přídi usednou poprvé letovičtí hasiči. „Jak na tom jsme, to poznáme na tréninku. O vítězství se však popereme,“ míní velitel hasičů Martin Leinveber s tím, že nad Letovickem budou bdít jiní členové sboru. Ti zůstanou v pohotovosti.