1. SRAZ VELOREXŮ

Kdy? Pátek až neděle

Kde? Boskovice a okolí

Velorexy. Plátěná vozítka, která si oblíbila řada lidí a jejich kouzlu zcela propadla. Zvýšené množství hadroletů bude od pátku až do neděle možné potkat na silnicích na Boskovicku. Přijedou totiž na osmnáctý Jarní sraz Velorexů. Účastníci srazu se začnou sjíždět v pátek do Suchého. V sobotu na ně čeká orientační závod v okolí Boskovic, Šebetova i Suchého. V neděli pak vyrazí kolona Velorexů na spanilou jízdu ze Suchého přes Žďárnou a Valchov do Boskovic, kam dojede o půl jedenácté dopoledne na Masarykovo náměstí. Tam si lidé mohou plátěná vozítka prohlédnout.

2. BANZAI, MISTŘE!

Kdy? Sobota, 17.00

Kde? Blansko, galerie města

Výstava s názvem Banzai, Mistře! je poctou významnému akademickému malíři Jiřímu Načeradskému k jeho nedožitým pětasedmdesátým narozeninám. Vernisáž se uskuteční v sobotu v pět hodin odpoledne v Galerii města Blanska. Průřezová výstava představuje výběr jednadvaceti žáků, kteří absolvovali ateliér Monumentální malby Akademie výtvarných umění v Praze nebo ateliér Figurální malby Fakulty výtvarného umění VUT v Brně, kde Jiří Načeradský působil deset let. Výstava potrvá do třicátého května.

3. BLEŠÍ TRH

Kdy? Sobota, 8.00 až 12.00

Kde? Jedovnice, kulturní dům

Jedovničtí pionýři přichystali na sobotu bleší trh. Uskuteční se v tamním kulturním domě od osmi hodin ráno do dvanácti. Organizátoři vybízí lidi, aby prošli domácí šatníky, garáže nebo knihovny a věci, které už nepotřebují, a nabídli ostatním. Příchozí navíc dostanou možnost zapojit se do soutěže domácích koláčů, sušenek, buchet nebo štrúdlů. Všechny soutěžní dobroty bude možné ochutnat.

4. ZLATÁ VČELA

Kdy? Sobota, od 8.00

Kde? ZŠ a MŠ Komenského, Adamov

Znalosti z oboru včelařství poměří v sobotu mladí včelaři v Adamově. Dopoledne se tam uskuteční vědomostní soutěž Zlatá včela 2014. „Jedná se o oblastní kolo Jihomoravského kraje. Základní organizace Českého svazu včelařství Adamov letos slaví sto šedesát let organizovaného včelařství, sto roků samostatné organizace a navíc je to letos padesát let od povýšení Adamova na město," uvedla členka výboru organizace Hana Surá. Zhruba dvě stovky soutěžících prokáží vědomosti na pěti stanovištích. Ta budou částečně v prostorách základní a mateřské školy Komenského a částečně na naučné stezce v Adamově.

5. BIGY FEST

Kdy? Sobota, 15.00

Kde? Zámecká jízdárna, Letovice

Biskupské gymnázium Letovice už neexistuje. Ale festival vycházející z jeho názvu ano. BiGy Fest se v sobotu v prostorách letovického zámku uskuteční už potřetí. Začátek je ve tři hodiny odpoledne. Program se bude odehrávat na dvou scénách. Na hlavní vystoupí například Hovaduo, Heidi Johansen či František a Věra Kroščenovi, ve tři čtvrtě na pět zazní duchovní slovo kněze Aloise Sedláka. Na DJ scéně se představí DJ Bica, DJ Ezop, DJ Busteraz či DJ Flower. Festival BiGy Fest původně vznikl jako benefiční akce na podporu Biskupského gymnázia v Letovicích. Po zamítavém stanovisku zřizovatele byla škola nakonec zrušena, a tak se první ročník festivalu stal rozloučením se s touto školou.