Pořadatelé lákají návštěvníky slavností na nespočet husích specialit a nabitý kulturní program. Husí slavnosti se konají již po deváté. Hlavní program se letos nově přemístil od Zámeckého skleníku do areálu letního kina. „Je tam větší pódium," vysvětlil ředitel boskovického kulturního střediska Oldřich Kovář.

Zítra bude v Boskovicích hrát už od rána dechová hudba Boskověnka. Následovat bude slavnostní zahájení a vystoupení folklórního souboru Velen. Po něm přijde na řadu dětská show s názvem Šáša Viktor. Odpoledne zahraje například Vlčnovjanka, Pavel Bobek a skupina Malinaband.
Nedělní program bude neméně zajímavý. Kromě Papaja bandu zahraje například i dětská rocková kapela Kaštánci, revival Beatles Brouci nebo Jakub Smolík.

Co ale nesmí na Husích slavnostech chybět, to jsou husí speciality, na kterých si návštěvníci akce pochutnají například v Zámeckém skleníku. „K Husím slavnostem se letos připojilo i sedmnáct boskovických restaurací, které budou připravovat husí speciality. Devět z toho se zúčastní soutěže o nejlépe připravená husí játra," uvedl Kovář.  Program Husích slavností zpestří sobotní jarmark lidových řemesel. Chybět nebude ani výstava zemědělské techniky nebo výstava drobného zvířectva.

Už dnes odstartuje ve Křtinách rovněž tradiční Den Křtin, při kterém si lidé připomenou sedm set sedmdesát pět let od první písemné zmínky o městečku. Pořadatelé z místních spolků, fary i základní školy připraví víkendový program Den Křtin s podtitulem Křtiny mají talent. „Slavíme výročí první písemné zmínky o naší obci. Letos se zaměříme na naše místní umělce, proto podtitul Křtiny mají talent," uvedl starosta František Novotný.
Dnes v sedm večer akci zahájí divadlo Křový, které seznámí návštěvníky s historií obce. Hlavní program organizátoři připravili na zítřek. Začne o půl deváté a potrvá do noci. Vystoupí smíšený pěvecký soubor Kantila nebo Pěvecký sbor moravských učitelů. V neděli program ukončí druhé představení spolku Křový, tentokrát s názvem Záhada zámku Canterville.

Třináct informačních tabulí obsahuje nová naučná stezka, která představí Kotvrdovice dávné i současné. Vybudování zhruba pětikilometrové stezky rozdělené do dvou okruhů v obci a nejbližším okolí trvalo nejméně dva roky. Stála téměř čtyři sta tisíc korun. V sobotu ji Kotvrdovičtí otevřou lidem. „Do budování naučné stezky jsem se pustila, abych se nenudila na mateřské. Informace jsem získávala na základě studia obecních a jiných kronik, projektových dokumentací a vědeckých prací, ale i z vyprávění místních, kterým jsem za jejich vzpomínky velmi vděčná. Mnozí mi velmi ochotně také poskytovali své staré fotografie," přiblížila obyvatelka Kotvrdovic Marie Chrástecká. Stezka se otevírá zítra ve čtyři hodiny odpoledne na parkovišti u Surfu.

Do Galerie Otakara Kubína v Boskovicích nechodí milovníci umění jen na prohlídky obrazů či soch. Pravidelně se tam konají také koncerty. Na hudební bonbonek se tam posluchači mohou těšit v neděli. Od šesti hodin večer v galerii vystoupí klavírista Martin Kratochvíl a americký kytarista Tony Ackerman.
Na jiný koncert mohou lidé vyrazit už dnes. Sezonu v blanenském klubu Ulita zahájí v sedm večer koncert formace Švédova trojka. Letos skupina získala interpretační Portu na Českém národním finále v Řevnicích a třetí místo v národním finále autorské Porty v Ústí nad Labem.