OTEVÍRÁNÍ ŠOUPÁTEK

Kdy: v neděli od 8.30

Kde: náves v Habrovanech (Vyškovsko)

Za kolik: zdarma

Přestože registraci nevedou, kolik aut a motorek se na návsi objeví, organizátoři tuší. „Vždycky jich bývá kolem stovky. Rekord jsme měli sto pětadvacet. Sjíždět se budou do půl desáté, pak akci slavnostně zahájíme a do jedenácti si lidé můžou nablýskané stroje prohlížet. Potom vyrazíme na okružní jízdu," přiblížil dopolední program pořadatel Bronislav Nejtek. Ta potrvá zhruba hodinu a půl. Po tu dobu bude pro návštěvníky přichystaný doprovodný program, který zajistí BESIP.

Odpoledne se budou rozdávat poháry. „Vytvořili jsme několik kategorií, samozřejmě nebude chybět pohár starosty. Hlasovat o nejkrásnějším stroji bude i veřejnost. A máme i kategorii pro nejnápaditější nebo stylový oblek, ve kterém účastníci dorazí," přiblížil Nejtek s tím, že konec akce je naplánovaný zhruba na druhou hodinu odpoledne.

VÝSTAVA ANGLICKÝCH OHAŘŮ

Kdy: v sobotu od 10.00

Kde: areál slavkovského zámku (Vyškovsko)

Za kolik: vstupné dobrovolné

Průvod psů, lovečtí trubači, kočár s koňmi. Tak bude vypadat slavnostní zahájení dalšího ročníku výstavy anglických ohařů na slavkovském zámku. „Spolu se závěrečnými soutěžemi půjde o divácky nejzajímavější část akce. Odstartuje v devět hodin ráno. Letos máme registrovaných rekordních 181 psů. Hodnotit je budou rozhodčí z Velké Británie," vyzdvihla za pořádající Moravskoslezský klub anglických ohařů předsedkyně Olga Vránová.

Závěrečné soutěže jsou na programu od dvou odpoledne. Vránová nicméně předpokládá, že na ně dojde o něco později. „Zřejmě kolem třetí hodiny," sdělila.

20. SRAZ VELOREXŮ

Kdy: v sobotu od 10.00 do 17.00, v neděli od 9.00 do 12.00

Kde: Boskovice a okolí (Blanensko)

Za kolik: zdarma

Z celé Evropy se už v pátek začnou na Blanensko sjíždět velorexy. Řidiči legendárních tříkolových vozítek s plátěnou karoserií přijedou do Boskovic na tradiční jarní sraz, co do počtu účastníků největší u nás. Letos se uskuteční už podvacáté.

Účastníci budou mít základnu v penzionu Athéna v Suchém. „V sobotu od deseti do pěti hodin odpoledne budou na programu různé soutěže. Vzhledem k letošnímu výročí půjde o výběr těch nejoblíbenějších z minulých ročníků. Účastníci o nich rozhodli hlasováním," uvedl za pořadatele Tomáš Kostík.

Stanoviště pro soutěžící budou v Boskovicích na parkovišti u penzionu Zlatá růže, v Letovicích u koupaliště, ve Svitávce v parku a na výletišti v Brťově u Černé Hory. Například ve Svitávce je čeká disciplína nazvaná inseminace klokana. „Jeden z týmu bude mít na břiše kbelík a druhý do něj bude házet sáčky naplněné vodou. Cílem bude nachytat jich co nejvíc," popsal jednu ze soutěží Kostík. V Letovicích se závodníci utkají v biatlonu, v Brťově zase budou hledat různé věci v kádi.

Sraz vyvrcholí v neděli na parkovišti u Zlaté růže v Boskovicích. Od devíti hodin tam zájemci budou moct obdivovat jednotlivá auta, která v deset hodin v koloně vyrazí na jízdu městem. Do různých soutěží se tam mohou zapojit i diváci.

Pořadatelé předpokládají, že přijede kolem dvou stovek velorexů. „Z celé České republiky, ale také z Německa, Holandska, Polska, Maďarska, a dokonce i z USA," doplnil Kostík.

POHÁDKOVÝ LES

Kdy: v sobotu od 18.30

Kde: hřiště v Klepačově (Blanensko)

Za kolik: zdarma

Stanoviště s různými postavami z pohádek i stezku odvahy nachystali na sobotu pro děti klepačovští dobrovolní hasiči. „Trasu vyznačíme kolem hřiště. Na každém stanovišti bude na děti kromě pohádkových postav čekat i nějaký úkol. Na konci pak dostanou odměnu," uvedl jeden z organizátorů Ondřej Šaur. Po setmění se odvážlivci budou moct vydat na stezku odvahy. „Co je tam čeká, to nemůžeme prozradit. Stylově bude osvětlená loučemi a svíčkami," doplnil Šaur. Nebude chybět ani táborák a možnost opéct si párky.

Hasiči pochod pohádkovým lesem pořádají podruhé. Loni přilákal kolem osmdesáti dětí.

Další víkendové tipy z okresů

VÍTÁNÍ PTAČÍHO ZPĚVU

Kdy: v sobotu od 8.00

Kde: biocentrum Velešovice (Vyškovsko)

Za kolik: zdarma

Největší tahák: ukázka odchytu ptáků a jejich kroužkování, odborný výklad o jednotlivých druzích

OSLAVY 130 LET SBORU

Kdy: v sobotu od 10.00

Kde: Nové Hvězdlice (Vyškovsko)

Za kolik: zdarma

Největší tahák: soutěž mladých hasičů, přehlídka techniky, výstava uniforem

KONCERT BIVOJANKY

Kdy: v sobotu od 16.00

Kde: kulturní dům Jedovnice (Blanensko)

Za kolik: 50 Kč

Největší tahák: slavnostní koncert k dvacátému výročí dechové hudby Bivojanka

MELKOVSKÁ ŠESTNÁCTKA

Kdy: v sobotu od 9.00

Kde: start od klubovny Pionýrské skupiny Boskovice

Za kolik: startovné 40 nebo 60 Kč

Největší tahák: na výběr ze čtyř pěších a dvou cyklotras tradičního pochodu