Program festivalu bude tradičně nabitý. Na úvod se v pátek v blanenském kině od čtyř hodin odpoledne představí patnáct dokumentů ve filmové soutěži Okem dobrodruha. „V devatenáct hodin potom Pavel Blažek popovídá o expedici, při níž spolu se svým kamarádem jako první Češi přešli na délku zamrzlé jezero Bajkal,“ láká ředitel festivalu z pořádajícího sdružení Horizont Milan Daněk. Sobotní program začne ve sportovním stylu. „O půl deváté ráno vypukne tradiční Grena běh, při němž účastníci běží se soudkem na Hořice. Pak už se bude program odehrávat v Dělnickém domě. Letošní ročník je sice zaostřen do Ruska, ale vydáme se i do jiných zemí. Návštěvníci se mohou těšit na besedy a filmy z Finska, Mexika, Ugandy, Maroka, Gruzie, Rumunska či Bosny,“ vyjmenoval dále Daněk.

V neděli se festival opět přesune do kina a návštěvníci se tam dozví například o Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. „Od půl třetí pak budou dvě pecky na závěr. Představí se jeden z nejlepších světových lezců Adam Ondra a také Dan Orálek, první Čech, který absolvoval nejtěžší ultrazávod planety Badwater Ultramarathon v americkém Death Valley,“ doplnil Milan Daněk. Návštěvníci festivalu se mohou těšit také na fotokurz, který povede Topi Pigula, šéfredaktor časopisu Travel Focus, či na tradiční výpravu do podzemí Moravského krasu.

Do Vánoc zbývá něco přes měsíc a kdo se chce už nyní vánočně naladit nebo získat inspiraci, může si zajet do Lipovce nebo do Šebrova. V šebrovském zahradnictví U Kopřivů připravili výstavu nazvanou Kouzelné Vánoce v Šebrově. V sobotu i v neděli od osmi do sedmnácti hodin tam nabídnou bohatý program. „Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost seznámit se s aktuálními trendy. Naše pozvání přijal již podruhé holandský florista Peter Manders, který bude předvádět aranžování květin. Po skončení budou kytice a aranžmá vydraženy a výtěžek bude věnován na vánoční dekorace do dětského domova na Vranově,“ zve za pořadatele Jan Kopřiva s tím, že děti si v připravené dílně budou moct vyrobit svícínky či vánoční řetězy. Od pátku až do neděle se koná tradiční vánoční prodejní výstava také v sokolovně v Lipovci. Otevřena bude od deseti do osmnácti, v neděli do sedmnácti hodin. K dostání tam budou například vánoční vazby, keramika, perníčky, svíčky či šperky.

Panenky dětem

Jarmark pro panenku, který chystají v neděli od devíti do sedmnácti hodin v Orlovně ve Vískách, bude mít bohulibý účel. Výtěžek totiž poputuje na roční potřeby holčičky z Ugandy, kterou tamní farnost na dálku adoptovala, a na nákup panenek od UNICEF – díky koupi těchto panenek se zaplatí náklady na očkování proti šesti smrtelným nemocem dětí v rozvojových zemích.

Pomníčků podél silnic na Blanensku stále přibývá. Jen letos přišlo na zdejších silnicích o život několik i velmi mladých lidí. A právě na oběti dopravních nehod chtějí vzpomenout v neděli v Letovicích. Ve tři hodiny odpoledne v kostele svatého Prokopa začíná ekumenická bohoslužba na památku obětí dopravních nehod. Následovat bude přátelské posezení s občerstvením.

LEONA PAROULKOVÁ
DAGMAR KULAVIAKOVÁ