Dramaturgie festivalu zůstane podle jeho ředitele Milana Daňka stejná jako v předchozích letech. „Divákům ale ukážeme nová místa, přijedou nové osobnosti a opět navštívíme všechny kontinenty," ujistil Daněk.

Výborná i Atapana

Účastníci se mohou těšit na řadu hostů a známých osobností. „Přijede jich více jak pětadvacet. Bude mezi nimi například známá moderátorka Lucie Výborná, která bude vyprávět o své účasti na pětitýdenní expedici českých horolezců v Pákistánu. Cílem výpravy byl výstup na druhou nejvyšší horu světa K2, přičemž dalším účastníkem výpravy byl i známý horolezec Radek Jaroš. Dalším hostem bude třeba etnolog Mnislav Zelený-Atapana, polárník Miroslav Jakeš, který byl patnáctkrát na severním pólu, nebo dálková plavkyně Silvie Rybářová," vyjmenoval Daněk.

Kromě řady přednášek účastníky festivalu čeká i další program. „Chystáme výstavy fotografií například Lenky Klicperové nebo Pavla Nesvadby. Na sobotu máme připravené dva workshopy v klubu Ulita. Ten první od půl desáté dopoledne povede Marie Klementová a bude na téma základů orientace. Druhý od tři čtvrtě na dvanáct povede Jana Štrajtová a bude zaměřený na první pomoc na cestách," řekl Daněk. close Pro zvětšení klikněte. zoom_in

Patnácté výročí slaví letos soutěž neprofesionálních filmů Okem dobrodruha, která je také součástí festivalu. „Přihlášených je letos dvanáct filmů od slovenských a českých autorů. Promítat začneme v pátek ve čtyři hodiny odpoledne v blanenském kině. Diváky letošní soutěžní filmy zavedou například do Indie, Nepálu, Kazachstánu nebo Rakouska," popsala koordinátorka soutěže Alena Žákovská.

Kdo se stihl včas přihlásit, bude mít s Rajbasem možnost prohlédnout si i běžně nepřístupné jeskyně Moravského krasu, a to Lopač, Vintoky I a II a také Býčí skálu.

Do kopce se sudem

Užít adrenalinu si však mohou i ti, kteří se do jeskyní nechystají. I letos totiž pořadatelé připravují netradiční závod v běhu do vrchu z Blanska na Hořice. Trať vede stále do kopce a závodníci při běhu musí nést zátěž v podobě pětilitrového soudku s limonádou. „Start je v sobotu o půl desáté dopoledne. Trasa je dlouhá dva tisíce dvě stě metrů a závodit se bude v kategoriích muži, muži nad čtyřicet let, ženy a ženy nad čtyřicet let. Průměrně se závodu účastní kolem pětašedesáti běžců, rekord je sedmaosmdesát," řekl pořadatel závodu Zdeněk Novák.

Kromě fyzické zdatnosti si účastníci festivalu procvičí i mozkové závity, a to při šifrovací hře v nočním Blansku s názvem Megbolondul. „Další soutěž, kterou chystáme, je NaFest. Přihlášení se budou trumfovat v tom, jakým nejkurióznějším způsobem se dá na Rajbas přicestovat," popsal Daněk.

Festival zakončí v neděli ve tři hodiny odpoledne premiéra filmu s názvem Buďme svorni on the road / Stopy Milana Daňka. Film natočili otec a syn Popelkovi jako nejnovější díl cyklu Živá paměť. Snímek je celý věnovaný řediteli festivalu Milanu Daňkovi.