Jedním z nich byla zahrada Ivy Stříbrcké v Kollárově ulici. „Máme doma keř oleandru, který z bytu vždycky na jaře dáváme na zahradu. Před několika dny jsem si všimla, že začínají nějak vadnout květy a opadávat listy. Housenky jsem nejdřív vůbec nezpozorovala. Když jsem je uviděla, myslela jsem si, že tam děti nalepily nějaké hračky. Jenže se to hýbalo. Za pár dní housenky spořádaly velké množství listů a byly dlouhé přes deset centimetrů," řekla žena.

Housenky si odnesl Miroslav Nečas z Blanska, který se zabývá chovem motýlů. Pokud se mu podaří motýly vypiplat, rozšíří jeho sbírku. „Ve volné přírodě jsem se s lišajem oleandrovým u nás ještě nesetkal. Je to velká rarita. Zřejmě za jeho příletem stojí teplé léto. Motýl docestoval asi ze Středomoří až sem," řekl muž.

Jeho slova potvrdil i Zdeněk Laštůvka z Mendelovy univerzity v Brně, který se zabývá studiem motýlů. „Lišaj oleandrový je velký tažný motýl. Za noc je schopen uletět až sto kilometrů. Je to naprostá bomba, že se dostal až tak daleko. Běžně se totiž vyskytuje ve Středomoří a v Africe. Na přelomu března a dubna pak tito motýli táhnou na sever. Podle toho, jak jsou tahy silné a jaké je počasí, se lišaji mohou dostat opravdu dost daleko na sever," řekl odborník.

Podle něj se lišajové ve větším počtu objevují v Chorvatsku, kde je ve volné přírodě dostatek oleandrů, kterými se housenky živí. „Aby však motýli doletěli až k nám a našli tady někde oleandr, je naprostá rarita. Za poslední dva roky se u nás objevili jen na několika málo místech. A předtím asi třicet let vůbec ne," dodal Laštůvka.

Podle Michala Koupého z Blanska, který se studiu motýlů také věnuje, tolik housenek jako v Blansku v Česku dosud nikdo nenašel. „V letech 1967 až 2014 byli v Česku nalezeni celkem tři motýli a dvě housenky lišaje oleandrového. Letos v srpnu jeden motýl a čtyři housenky v Ostravě. V Blansku se letos na dvou místech našlo už sedm housenek," uvedl Koupý.

Když se zakuklí a bude ještě teplé počasí, měli by se motýli líhnout na konci září. V té době už ale na ně bude venku příliš chladno a nepřežijí. Zimu však mohou přečkat zakuklení v zemi. „Motýli mají rozpětí křídel 9 až 13 centimetrů, jsou zelení s bílou a růžovou kresbou, létají večer a v první polovině noci a nepřežijí delší pokles teploty pod deset stupňů Celsia, proto se do střední Evropy nikdy nemohou trvale rozšířit. Je to možné pouze krátkodobě v létě a jen v některých letech," dodal Koupý.

PŘILETĚL Z AFRIKY?Lišaj oleandrový se vyskytuje v subtropických a tropických oblastech, v jižní Evropě pouze na pobřeží Středozemního moře, dále v jižní Asii a v Africe. Podle všeho přiletěli motýli v červenci z jižní Evropy a samičky nakladly vajíčka na pěstované oleandry. „Motýli se ale také mohli v létě vylíhnout v Česku ze zakoupených oleandrů a po spáření naklást vajíčka, nebo někdo mohl větší počet motýlů vypustit z chovu, protože v létě mohou někteří doletět zpět na jih Evropy a také tam přezimovat, což u nás nejde," dodal Koupý. Podle Zdeňka Laštůvky je to ale velmi málo pravděpodobné.