Program začíná už v pátek. „Ve čtyři hodiny odpoledne od Centra PRO vychází světýlkový pochod do kostela svatého Martina. O dvě hodiny později se děti s patronem setkají,“ uvedl Jiří Kučera z blanenské radnice.

Hlavní část oslav se odehraje v sobotu. V jedenáct hodin odpoledne svatý Martin na bílém koni vyráží se svou družinou na průvod městem od kostela k zámku. „Máme charismatického představitele svatého Martina a opravdu bílého koně. V jiných městech při vítání svatého Martina takové detaily často nedotahují,“ pochlubil se Kučera.

Sobotní program v zámeckém parku bude převážně kulturní. Na diváky čekají hudební vystoupení dobové muziky, folklór, rytířský turnaj či ukázka šermířů. Řemeslné a rukodělné výrobky nabídnou prodejci na dobovém jarmarku. V šest večer celodenní zábavu zakončí tradiční ohňostroj.

V neděli se oslavy přesunou především do kostela svatého Martina, kde ráno při slavnostní bohoslužbě vystoupí chrámový sbor Martini band. Po obědě kostel rozezvučí varhanní koncert.

Blanenský svátek vítání svatého Martina je spojen i s jídlem a pitím. Tamní restaurace o víkendu nabídnou svatomartinské menu. Otevírat se budou i svatomartin­ská vína.

Martinské hody se o víkendu konají i v Agrocentru Ohrada ve Vískách či v sobotu večer v Kulturním domě v Cetkovicích.

Blanenští mohou v sobotu večer zajít také na koncert legendární kapely Olympic. Petr Janda s kapelou to rozjede v Dělnickém domě od půl osmé.

Romance z pampelišek

Hudba jiného žánru rozezní v sobotu odpoledne evangelický kostel v Boskovicích. Od čtyř hodin tam vystoupí Mátlův akademický sbor (MAS). „V programu zazní kantáty Bohuslava Martinů Romance z pampelišek, Legenda z dýmu bramborové nati a Mikeš z hor,“ uvedla zpěvačka sboru Lenka Bařinková, která učí na boskovickém gymnáziu. Mátlův akademický sbor tvoří převážně bývalí členové Brněnského akademického sboru (BAS), kteří se v roce 2001 u příležitosti šedesátin svého někdejšího sbormistra Lubomíra Mátla rozhodli znovu se scházet a zpívat. „BAS stále existuje. V MAS jsou dnes hlavně zpěváci, kteří zažili vrcholnou kariéru BAS v sedmdesátých letech a pod vedením Lubomíra Mátla a jeho tehdejšího žáka Petra Altrichtera tehdy sklízeli pěvecké vavříny po celé Evropě, mnozí dokonce v USA,“ doplnila Bařinková.

Čtyřhodinový filmový maraton čeká v sobotu návštěvníky Kulturního domu v Kunštátě. Na programu bude od pěti hodin odpoledne filmový festival zimních sportů. Diváci uvidí záběry například z extrémního lyžování, zimního lezení či skialpinismu. Součástí akce je výstava fotografií z Nepálu.

V letovickém Kulturním domě to v sobotu odpoledne už bude vonět Vánocemi. Konají se tam vánoční tvořivé dílničky. Zájemci si tam od jedné hodiny odpolední mohou přijít vyrobit různé dárky pro své blízké.

LEONA PAROULKOVÁ
ANETA NEJEZOVÁ