1. VÍTÁNÍ SVATÉHO MARTINA

Kdy? Pátek až neděle

Kde? Blansko, různá místa ve městě

Hudba ze středověku. Možnost ochutnání více jak stovky různých druhů vín. Průvod v historických kostýmech. To všechno je Vítání svatého Martina v Blansku, které potrvá od pátku do neděle.

Třídenní akci zahájí v pátek ve tři hodiny mimořádné prohlídky věže kostela svatého Martina. „Nově bude ve třetím patře věže otevřena věžní kavárnička, která nabídne malé posezení a občerstvení," prozradil farář Římskokatolické farnosti Blansko Jiří Kaňa s tím, že věž bude otevřena přes den i večer také v sobotu.

V sobotu je na programu především pochod světýlek ke svatému Martinovi, který vyjde v pět hodin z Centra „PRO" na ulici Sladkovského. Ten se letos uskuteční už popáté. „Lidem se tato akce velmi zalíbila, loni nás šlo minimálně tisíc," sdělila organizátorka Petra Veselá. Pochod povede přes zámecký park, náměstí Svobody, kolem cukrárny Severka, aquaparku, přes most, cyklostezku až ke kostelu svatého Martina. Mezi šestou až sedmou hodinou večerní dorazí na farní dvůr svatý Martin.

Ještě více si muže na bílém koni užijí ti, kteří zavítají do Blanska v neděli. Nejprve se v devět hodin ráno otevře v zámeckém parku řemeslný jarmark a v tu dobu také začne v kostele slavnostní bohoslužba, při které ponesou děti v krojích dary úrody. V deset hodin zazní před radnicí fanfáry a o hodinu později vyjde od kostela historický průvod v čele se svatým Martinem a jeho družinou. Ten svou pouť zakončí v zámeckém parku, kde od dvanácti čeká na příchozí pestrý program. Například zatančí členové souborů Drahan a Drahánek, kapela Ventus zahraje středověkou hudbu a závěr zpestří v pět hodin ohňostroj.

Součástí svatomartinských oslav bude i tradiční občerstvení. Na nádvoří blanenského zámku budou lidé moci ochutnat více jak sto vzorků od moravských vinařů a v blanenských restauracích nabídnou svatomartinské me­nu.

2. OTEVŘENÍ NOVÉ GALERIE

Kdy? Neděle, 14.00

Kde? Kořenec, obecní úřad

Představit dílo svého slavného obyvatele se rozhodli Kořenečtí. V budově tamního obecního úřadu proto v neděli slavnostně otevřou Malou galerii akademického malíře Františka Řehořka, jehož domovem byl Kořenec celých šedesát let.

Malou galerii Františka Řehořka, který se narodil roku 1890 v Boskovicích, otevřou Kořenečtí ve dvě hodiny odpoledne slavnostní vernisáží. „Vernisáže se zúčastní i syn Františka Řehořka Vladimír. Součástí programu bude také vystoupení folklórního souboru Kořeňák," popsal starosta Kořence Miroslav Zemánek. Galerie bude součástí prohlídkového okruhu Muzea Kořenec.

3. OTEVŘENÍ NOVÉ STEZKY

Kdy? Sobota, 14.00

Kde? Svitávka, náměstí

Svitávka v průběhu věků. Tak se jmenuje nová naučná stezka, která v uplynulých měsících vznikla ve Svitávce. Na její slavnostní otevření se mohou všichni milovníci procházek a historie těšit v sobotu ve dvě hodiny odpoledne na svitáveckém náměstí.

O vybudování stezky se zasloužilo svitávecké Mateřské centrum Ferda. „Podařilo se nám získat na stezku dotaci pětatřicet tisíc korun, což činí osmdesát procent nákladů. O stezce budeme tisknout ještě informační letáčky a zřizovat webovou stránku," uvedla Šárka Bartoňková z Mateřského centra Ferda.

Naučná stezka turisty zavede mimo jiné k Velké a Malé Löw Beerově vile a také na kopec Hradisko, který patří mezi významné archeologické lokality. Na stezce budou turisty čekat čtyři informační tabule.

4. OSLAVY 150 LET DIVADLA

Kdy? Sobota, 19.00

Kde? Boskovice, sokolovna

Ochotnické divadlo v Boskovicích si letos připomíná sto padesát let. Slavnostní večer k tomuto výročí se uskuteční v sobotu v boskovické sokolovně. Na programu bude ocenění zasloužilých členů divadla a křest knihy Jiřího Bušiny Boskovické divadlo II. Zazní také několik melodií z operet a muzikálů pod režijním vedením Jitky Machálkové. Na následujícím společenském večeru zahraje hudba Jaroslava Kolčavy. Oslavy výročí divadla budou pokračovat ještě příští pátek a neděli divadelními představeními v podání Ochotnického divadla Boskovice a amatérského divadla NABOSO.

5. PUTOVÁNÍ ZA OBŘÍ DÝNÍ

Kdy? Sobota, 16.45

Kde? Knínice, před pohostinstvím Pod lípou

Už podesáté se děti s rodiči v Knínicích u Boskovic vydají na Svatomartinské putování za obří dýní. Oblíbenou akci pořádá tamní sdružení maminek. Sraz účastníků je sobotu ve tři čtvrtě na pět před pohostinstvím Pod lípou. Čeká je plnění řady úkolů, setkání s tajemnou dýní, ohnivá show i ohňostroj. „Vezměte si s sebou lampion a školáci baterku," vyzývají pořadatelé.