Vykládání o Etiopii či Kyrgyzstánu, hudební vystoupení, šifrovačku Megbolondul, filmovou soutěž, užitečné workshopy, výpravy do jeskyní nebo projekci o výpravě, která se vydala napříč Jižní Amerikou trabantem. Tato a mnohá další lákadla slibuje patnáctý ročník festivalu filmů, setkání a dobrodružství Rajbas 2013. Ten se uskuteční od pátku do neděle v Blansku v kině a Dělnickém domě a ještě na několika místech venku.

Jak prozradil ředitel festivalu Milan Daněk, letošní půlkulatý ročník se od těch předešlých liší. „Pozvali jsme mediálně známé osobnosti, které jsou zdrojem inspirace. Do Blanska tak přijede filmový publicista a polárník Petr Horký, legenda cestopisné literatury Vladimír Plešinger nebo věhlasný malíř divoké zvěře Jan Dungel," zmínil některá jména Daněk.

Blanenský fesťák však není jen přehlídkou zajímavých dokumentárních filmů a besed. „Na rozdíl od jiných takových festivalů v Česku je Rajbas hodně interaktivní, návštěvníci se sami aktivně zapojují do festivalového dění. Pravidelnými akcemi bývá šifrovačka Megbolondul, filmová soutěž Okem dobrodruha, dále Pragulka, což jsou exkurze do nepřístupných jeskyní v Moravském krasu, a velké oblibě se těší recesistická soutěž NaFEST, ve které je ve formě fotek nebo videí ukázáno, jak se lidé na festival dostali. V minulých letech jsme viděli už leccos, například cestu vlastnoručně vyrobeným autem, stopování bez šatů nebo se soutěžící nechali dotlačit v nákupním vozíku," přiblížil Daněk.

Další recesistickou akcí, která stejně jako Rajbas slaví letos patnáct let, je i Limonádový Grena běh. V něm se nadšenci snaží zdolat co nejrychleji zhruba dva a půl kilometru dlouhou trasu do vrchu z Blanska do Hořic, a aby to mělo ty správné grády, nesou přitom pětikilogramový soudek. „Závodu se každý rok účastní kolem šedesáti až osmdesáti lidí. Rekord okolo dvanácti minut drží cyklista Martin Mareš," prozradil pořadatel závodu Zdeněk Novák. Ten upřesnil, že start je od půl desáté a soutěží se ve čtyřech kategoriích muži, muži nad čtyřicet let, ženy a ženy nad třicet pět let.

Při letošním ročníku se návštěvníci mohou těšit i na novinky. „V sobotu se od půl desáté večer na velkém sále Dělnického domu představí první český 3D dokumentární film Domino hra v podkroví ztraceného světa, který vytvořil Marek Audy a Richard Bouda," nalákal ředitel festivalu. Jedinečná projekce, která vznikala dva roky, zachycuje těžko přístupné podzemí ve venezuelských stolových horách.

„Používali jsme několik typů kamer a do projektu se také zapojil venezuelský velvyslanec v Praze Victor Hernandéz," nastínil jeden z autorů speleolog Marek Audy. Další novinkou na Rajbasu je karaoke party. Ta začne v sobotu o půl jedenácté večer v Dělnickém domě v sále S2. „Na ní dostane šanci vyhrát zajímavou cenu každý, kdo najde odvahu," dodal Milan Daněk.