Skoro osmitisícové německé město leží v Bavorsku, pár kilometrů od Mnichova. Jeho součástí je obec Dornach. Jedovničtí zástupci navázali s Aschheimem první kontakt v roce 1994. O tři roky později se ke spolupráci připojily i Kotvrdovice. Budování vzájemného vztahu vyvrcholilo v roce 1999 společným podpisem smlouvy o spolupráci v Jedovnicích.

Brigády v Německu

Spolupráce partnerských měst je široká. „Navštěvují se samozřejmě oficiální delegace z Aschheimu a z Jedovnic. U nás má tuto činnost na starosti speciální komise pro mezinárodní spolupráci," říká starosta Jedovnic Jaroslav Šíbl. „Spolupracují sportovci, hasiči, dechové orchestry, školy pořádají výměnné pobyty. Někteří studenti jezdí do Německa na prázdninové brigády. Jejich hlavním cílem poznat život u nich a zdokonalit svoji němčinu," dodává starosta. Právě poznávání života za hranicemi je podle něj hnacím motorem spolupráce.

Se školou v Aschheimu už deset let spolupracuje Základní škola Jedovnice. „Každý rok se potkáváme čtyřikrát. V červnu jezdívá autobus německých školáků do Jedovnic, v srpnu jezdí zase naši studenti na jazykový kurz k nim," říká ředitel základní školy Michal Souček. Kromě toho jezdí jedovničtí studenti každý říjen i na čtyřdenní poznávací zájezd. Poslední společnou akcí v roce je vinný bál v Jedovnicích. I na letošní ročník, který škola pořádá v pátek šestnáctého listopadu, se chystá návštěva z Německa.

Letošní poznávací zájezd připravilo vedení školy na začátek října. Dvaadvacet žáků bydlelo v rodinách, zbytek se ubytoval v penzionu. „Komunikace v rodinách byla veselá, protože jsme k ní používali nejen německá, anglická a česká slovíčka, ale i ruce a ostatní části těla. Řada hostitelských rodin se ale připravila a ve dvou jsme se dokonce setkali s maminkami, které mluvily česky," vzpomíná ředitel.

Svět skluzavek

Samotný program zájezdu začal v pátek pátého října. Jedovničtí školáci ho zahájili hudebním a tanečním vystoupením, které museli pro velký úspěch opakovat. Odpoledne je čekala návštěva toboganového aquaparku v Erdingu. Největší zábavní park svého druhu v Evropě nabízí šestnáct skluzavek o celkové délce skoro jeden a půl kilometru.

Ředitel školy má na přínos zahraniční spolupráce stejný názor jako starosta. „Za prvé děti v praxi aplikují cizí jazyk, se kterým se jinak setkají jen ve školních lavicích. Zadruhé poznají život za hranicemi České republiky. I když se Bavorsko od naší domoviny nijak zásadně neliší," myslí si Souček.

Vzpomíná také na jeden kuriózní zážitek. „Při jednom z našich pobytů vypukl v hotelu, kde spali někteří učitelé, menší požár. Naše tři učitelky se tak v noci ocitly společně s ostatními hotelovými hosty na ulici. Tam si „užily" služby spojené s evakuací, dokonce se dostaly i na stránky tamních regionálních novin," uzavírá s úsměvem Souček.

ONDŘEJ EKL