Podle starosty Letovic Radka Procházky byla v Babolkách v minulosti postavena provizorní autobusová točna, kterou ale nebylo možné používat, a stala se z ní spíše náves. „Museli jsme tedy nechat vyasfaltovat místo, kde by se autobusy mohly otáčet,“ vysvětlil Procházka.

Příjezdovou cestu navíc podemílal potok tekoucí od Chlumu do Slatinky. „Silnice byla příliš úzká, takže zajet do Babolek autobusem se každý bál,“ upřesnil starosta.

Investice přišla zhruba na čtyři miliony korun. Se zaplacením úprav Letovicím pomohl kraj. Město od něj na opravu příjezdové silnice a propustku získalo téměř třímilionovou dotaci. „V rámci protipovodňových opatření jsou Babolky připraveny na stoletou vodu,“ dodal Procházka.

Obyvatelé Babolek pojali zavedení historicky první autobusové linky slavnostně. Dneškem jim totiž končí půldruhého kilometru dlouhá nechtěná procházka do Novičí k nejbližší autobusové zastávce. Na zastávce se proto dnes ve tři hodiny odpoledne koná oficiální přestřižení pásky.

Dopravu zajistí společnost Bodos. Letovičtí se dohodli i se společností Kordis a doprava do Babolek se stane součástí jihomoravského integrovaného systému.

Petra Koutná