Ten v Blansku pořádají už dvacet let. V sobotu je v čajovně a klubu Ulita v blanenské ulici Boženy Němcové na programu Večer s Kotlíkem už s pořadovým číslem 158. „Za dvacet let, co se Večery s Kotlíkem konají, při nich lidé obrazně navštívili skoro devadesát zemí. A podívali se na všechny kontinenty světa," uvedl jeden ze současných organizátorů besed Michal Hubert.

Podle něj se řada cestovatelů do Blanska ráda vrací a s posluchači se dělí o nová dobrodružství, fotografie a filmy z cest. „Myslím si, že i po tolika letech mají Večery s Kotlíkem co nabídnout. Stále jsou nová místa, kde jsme nebyli, a zajímaví lidé, kteří nám o těchto místech rádi popovídají," dodal Hubert.

Na sobotní akci vystoupí od pěti hodin odpoledne jako host legendární cestovatel na kole Jan Vlasák. Ten přiblíží dobrodružné putování po Sibiři. Doplní ho stereofotograf Matěj Boháč. Společně s ním návštěvníci cestovatelského večera navštíví indický Ladakh prostřednictvím 3D projekce. „Vstupné je šedesát korun," upřesnil Hubert.

Předchůdcem Večerů s Kotlíkem byl časopis Kotlík. Byly v něm zprávy z klubů, osad a oddílů z Blanenska, z jejich výprav a čundrů. Vycházel čtyřikrát do roka. „Chtěli jsme však dělat i živé Kotlíky. Tak jsme začali. Původně byl jeden měsíc hudební Kotlík a druhý cestovatelský. Jednou ročně se dělal festival trampské muziky Galakotlík. Z toho se po šesti letech vykrystalizoval cestovatelský festival Rajbas Outdoor Kotlík. Klubový pořad Večer s Kotlíkem však nezanikl a funguje dál. Zůstalo však jen u cestovatelských besed," vrátil se do historie zakladatel Večerů s Kotlíkem Milan Daněk. Ten připravoval prvních sto dílů, než předal pořadatelskou štafetu dalším.

První Večer s Kotlíkem se konal v prostorách dnešní Galerie města Blanska 9. prosince 1993. A vystoupila na něm boskovická skupina Trní. Po založení čajovny a klubu Ulita našel cestovatelský pořad hlavní scénu tam. „Myslím, že právě Večer s Kotlíkem nastartoval celou řadu nekomerčních akcí spjatých se vznikem klubu Ulita a jeho činností a také cestovatelský festival Rajbas. Je super, že to všechno funguje dodnes," uvedl Pavel Těžký ze skupiny Trní.