„Elektrická jednotka je nasazena ve zkušebním provozu. Jeho prioritou je ověření stability všech jízdních a systémových vlastností. Po úvodní jízdě na veřejné trati je potřeba zrevidovat její systémy a v nejbližší možné době bude vlak ve zkušebním provozu s cestujícími pokračovat,“ sdělil v pondělí za společnost Škoda Group Jan Švehla.

U tohoto výrobce si Jihomoravský kraj objednal nízkopodlažní vlaky za sedm miliard korun. V regionu už jezdí šest kratších, dvouvozových souprav Moravia. Zbylé vozy má kraj převzít podle aktuálních informací do konce dubna.

Ve čtvrtek se cestující na jihu Moravy poprvé svezli čtyřvozovou elektrickou soupravou Moravia. Ve zkušební provozu vyrazila na trať v jedenáct hodin dopoledne na lince S2 z Brna do Letovic na Blanensku.
VIDEO: První jízda čtyřvozové Moravie z Brna do Letovic. Konečně komfort, znělo

Část z nových nízkopodlažních vlaků přepravuje cestující na Blanensku po čerstvě opraveném koridoru. Tam už některé z opěrných zdí, protihlukových stěn, tunelů a zastávek stihli poničit sprejeři. Neznámý vandal nedávno poškodil také jednu ze zmíněných souprav. Podobně jako stěnu na zastávce v Adamově nebo portál tunelu pod Novým hradem. V krátké době se jednalo už o druhou posprejovanou Moravii. První vůz se po očištění vrátil zpět do provozu. „Když je nějaká čmáranice na opěrné zdi, možná by se dalo nad tím mávnout rukou. Ale posprejovaná zbrusu nová mašina? To mi hlava nebere. Jako strojvedoucí jsme na to dost hákliví, protože k vlakům máme profesní vztah. Odstranění té malůvky jedrahá záležitost, navíc se ničí původní lak a polepy. Myslím si, že by se na podobné věci měli policisté víc zaměřit,“ poznamenal strojvedoucí Vladimír Farský.

Plecháči a Esa v akci! Moderních vlaků jezdí na čestvě opravené trati za více než šes miliard korun mezi Brnem a Blanskem zatím méně. Cestující tak dočasně vozí také veteráni. Lokomotivy a vagony staré desítky let.
Staré vlaky na Blanensku s problémovým otevíráním? Dočasné řešení, tvrdí dráhy

Rozčarovaný z posprejovaných nových souprav je také jihomoravský hejtman Jan Grolich. „Myslím, že všichni na jižní Moravě se na nové vlaky těšili, a pak přijde někdo, kdo drahé soupravy počmárá. To není umění, ale obyčejný vandalismus,“ uvedl Grolich.