Na desce má přitom zanedlouho vzniknout odpočinková zóna s lavičkami, trávníkem, kavárnou a herními prvky. Za deset milionů korun. „S městem jednáme. Divadlo v této lokalitě bude mít velký společenský a kulturní přesah. Od města nechceme peníze, ale čas, abychom projekt mohli dopracovat. Cením si toho, že to hned nesmetli ze stolu. Před časem tady divadlo ještě nikoho nezajímalo," uvedla Eva Petrželová z občanského sdružení Circulus, které provozuje divadelní skupinu Divadlo Kolárka.

Jenže město podle místostarosty Blanska Jiřího Crhy tlačí právě čas. Odpočinková zóna má vzniknout letos. Do úpravy volné plochy po zdemolovaném hotelu investovalo město velké peníze. Jenom výztuha sklepních stropů stála dva miliony korun. Kvůli divadlu by se musela zčásti vybourat. „Nápad se nám líbí, ale kryje se s dokončením odpočinkové zóny. Tu nemůžeme stopnout ani do ní výrazným způsobem zasahovat. Nebudeme ani bourat betonovou desku, za kterou jsme dali dva miliony korun. To bychom byli špatní hospodáři," řekl Crha.

Dodal, že zástupci města nyní hledají s divadelníky kompromis. „Přemýšlíme o tom, že se vedle sklepních prostor vybagruje prostor pro jeviště. V příštích dnech se sejde architekt, který pro město navrhoval podobu odpočinkové zóny, s lidmi, co mají projekt divadla na starosti," upřesnil Crha.

Postavit divadlo v této lokalitě se zamlouvá řadě lidí. „Já jsem pro všemi deseti. Konečně dobrý nápad. Držím pěsti, aby to vyšlo," uvedla na facebookovém profilu Blanenského deníku Rovnost čtenářka Lenka Kuchařová.

Ve hře je i jiná lokalita. Divadlo může v budoucnu sídlit v některé z budov města v blanenském podzámčí. „Tyto prostory neznáme a v tuto chvíli nevím, jestli jsou vhodné pro přestavbu na stálou divadelní scénu," řekla Eva Petrželová.

V divadle počítá Kolárka s hledištěm se sto padesáti místy. A s kavárnou. To vše za více než dvacet milionů korun. Petrželová tvrdí, že náklady pokryjí dotace a sponzoři. „Po městu peníze nechceme. Tuto částku jsme schopni sehnat z grantů a od sponzorů. Stejně pokryjeme i provoz divadla, který jsme vypočítali na asi čtyři miliony ročně," poznamenala.

Kolárka by podle ní fungovala v poloprofesi­onálním režimu s několika stálými zaměstnanci. „Na vybudování divadla ani na provoz nemá město peníze. Kolárka musí v projektu upřesnit financování," dodal Crha.

Divadlo Kolárka nyní sídlí ve zchátralé budově v blanenské ulici Kollárova, kde hraje pro děti i dospělé. Budova patří kraji a je tam odloučené pracoviště Základní umělecké školy Blansko. Na provoz si musí vydělat a zčásti spoléhat na dotace. Od města letos dostane necelých sto tisíc korun.