Zástupci města však od divadelníků požadují záruky. Společná schůzka se uskutečnila před třemi týdny. Minulý pátek měla Kolárka dodat dokumenty, které si město vyžádalo. „Dokumenty dorazily. Pokud je vyhodnotíme jako dostačující, budeme o záměru jednat v radě. Zatím jsme měli jen studii. Rozhodnutí padne v nejbližší době. Nechceme to zdržovat," řekl blanenský místostarosta Jiří Crha.

Zmiňované záruky už zástupci města Kolárce jasně vymezili. Chtějí mít v rukou projektovou dokumentaci na stavbu divadla, finanční krytí, harmonogram prací a vymezení majetkoprávních vztahů. „Nejsme stavaři ani ekonomové. Jsme divadelní skupina. Přišli jsme na město s vizí a nápadem, jak oživit střed města a nastartovat skomírající kulturu ve městě. Dopředu jsme hlásili, že peníze na stavbu divadla i provoz jsme schopni sehnat od sponzorů a z grantů, ale že je nemáme na účtu. Od města jsme čekali, že můžeme najít společnou řeč. A jaké bychom měli od radnice záruky my?" podivila se předsedkyně spolku Circulus Eva Petrželová.

Podle zástupců města je jednou ze záruk dlouhodobý pronájem suterénních prostor a pozemků divadelníkům. Petrželová dodala, že příliš nevěří tomu, že chce město stavbu divadla podpořit. Blanenští radní už totiž v minulosti uvedli, že na stavbu divadla ani na jeho provoz město nemá peníze. „Do Kulturního střediska města Blanska se sypou miliony a ve finále sem jezdí na představení umělci z Prahy. Proč nemít něco vlastního? V Blansku je spousta šikovných mladých lidí, kteří z města ale mizí pryč. Raději se bude stavět park, místo skleníků supermarket a dláždit podzámčí," nebrala si servítky Petrželová.

Divadlo Kolárka nyní sídlí ve zchátralé budově v blanenské ulici Kollárova. Na nové scéně by chtělo hrát nejen pravidelná představení z vlastního repertoáru, ale také si zvát jako hosty divadelní soubory z celé republiky nebo tam dělat koncerty či workshopy.

Starosta Blanska Ivo Polák uvedl, že dát projektu nového divadla zelenou město bez dostatečných záruk nemůže. „Co kdyby Kolárce v průběhu stavby došly peníze nebo po nějakém čase divadlo zaniklo? Jak by se to řešilo? Za velké peníze by zhodnotilo městský majetek, a kdyby to pak nedopadlo dobře, mohl by pro město vzniknout problém. V případě, že se divadlo bude stavět, je potřeba vše dobře právně ošetřit ohledně majetkoprávních vztahů," řekl Polák.

Blansko na pronajímatele sklepních prostor po hotelu Dukla vypíše výběrové řízení. Podle vedoucího blanenského odboru komunální údržby Petr Riznera však ne proto, že by v těchto místech již s divadlem nepočítalo. Chce mít pouze jistotu, že místo nebude zet prázdnotou v případě, že by tam divadlo nakonec nebylo. „Přednost má samozřejmě Kolárka, ale jednání nemusejí z nějakých důvodů dopadnout úspěšně. Máme zájem na tom, aby to tam žilo a lidé se chodili bavit. Dříve tam bývala diskotéka. Nechceme dlouhodobě zahálet i proto, že v prostoru se skýtá ekonomický příjem do rozpočtu města," zdůraznil Rizner.

BALÍK ZA DUKLU

Novou a především stálou scénu divadla Kolárka by řada místních uvítala. „Jsem pro všemi deseti. Konečně dobrý nápad. Držím pěsti, aby to vyšlo," uvedla na facebookovém profilu Blanenského deníku Rovnost čtenářka Lenka Kuchařová.

Zchátralý hotel Dukla koupilo město v dražbě před několika lety za více než třicet milionů korun. Blanenští se obávali, že do něj nový majitel nastěhuje problémové nájemníky. Demolice hotelu stála dalších sedm milionů a úprava volného prostranství na klidovou zónu zhruba osm milionů. „Myslím si, že je to už nalajnované. Suterén někomu pronajmou, aby z toho město mělo peníze. Příští rok dostaví kavárnu. A v budoucnu stejně celý prostor nabídnou nějakému investorovi. Divadlo nikoho nezajímá," dodala Petrželová.