„V Černé Hoře se podle mého názoru delší dobu utápí peníze v opravách kostela, v informačním centru a v podobných nesmyslnostech. Nač to lidem je, když mají rozbité chodníky, chátrající tělocvičnu a děravé silnice.“

Tento příspěvek od diskutující, která se podepsala jako lola, je jeden z mnoha dalších na diskusním fóru internetových stránek Černé Hory. Vedení Černé Hory je totiž jedno z mála na Blanensku, které poskytlo lidem na oficiálních stránkách městysu psát podněty a stížnosti na dění v obci. A podle černohorského starosty Bohumila Hlavičky není o co stát.

„Diskuzní fórum jsme zřídili v dobré víře, že tu lidé budou psát zajímavé postřehy k tomu, co by se mohlo v obci vylepšit. Výsledek nás ale zklamal. Přibývají tam především hanlivé a urážlivé příspěvky a odpovídat na ně nám bere akorát čas. Diskutující na fórum něco napíše za pět minut a my, protože víme, že nás bude chytat za každé slovo, si musíme připravovat odpověď několik dní,“ vysvětlil Hlavička.

Lola, Qiunn, svarog. Například pod těmito pseudonymy lidé píšou své vzkazky na stránky Černé Hory. Podle starosty právě anonymita diskusními fóru nejvíce ubližuje. „Nejhorší na internetových diskusích je, že se tam většina lidí nepodepisuje. Místo k adresným a užitečným podnětům se tak stávají spíš prostorem k anonymním urážkám. Nechápu, že ještě v dnešní době mají lidé zapotřebí svoje jméno na veřejnosti tajit,“ dodával Bohumil Hlavička.

Slabých dvacet, třicet procent příspěvků užitečných, zbytek urážky a hanlivé anonymní výkřiky. Takto vidí rubriky otázky a odpovědi na internetových stránkách města Adamova starosta Jiří Němec. „Jen malá část příspěvků je pro nás podnětná. Ty se objevují hlavně v sekci rozhlas nebo veřejné osvětlení. Zbytek, hlavně v rubrice nazvané různé, jsou jen anonymní urážky lidí, kteří si potřebují na někom vylít zlost,“ popsal Němec.

Také v Boskovicích se potýkali s hanlivými příspěvky od lidí. Diskusní fórum na stránkách města proto po čase zrušili. A obnovit se jej nechystají. „V příspěvcích se objevovaly jen sprosté, anonymní výlevy. Z fóra se stávala doslova žumpa. Proto jsme se jej rozhodli zrušit. Kdo z občanů se chce na kohokoliv z městského úřadu obrátit s nějakou připomínkou, může tak učinit prostřednictvím e-mailu, což je určitě efektivnější. Já sám jich dostávám od lidí poměrně dost,“ přiblížil boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Naopak v Blansku si diskusní fórum na oficiálních stránkách města pochvalují. „Příspěvky lidí si na radnici mezi sebou rozdělujeme a podle konkrétního problému pak na ně odpovídáme. Myslím, že nám už přinesly několik zajímavých podnětů. Upozorní nás na různé problémy ve městě, o kterých se jinak třeba nedozvíme,“ uvedla starostka Jaroslava Králová.