Poldr je vodní dílo sloužící k protipovodňové ochraně. Je vytvořeno přehrazením vodního toku, za hrází se však voda za běžných podmínek buď nehromadí vůbec, nebo je objem nádrže zaplněn jen částečně.

Klíčový je v případě přívalových dešťů pro Kuničky poldr na podmáčených loukách nad obcí. „Polosuchý poldr nad obcí je podle mého důležitá věc, kterou se má současné vedení obce intenzivně zabývat. Napomůže ochraně majetku lidí, kteří v obci bydlí. Nemyslím si, že když už jedna povodeň byla, že nemůže přijít další," uvedla bývalá starostka obce Věra Dražanová.

Vadí jí, že obec a také kraj investovaly do odstranění škod po povodních velké částky, a poldr je stále jen na papíře. „Na opravu rybníka uprostřed Kuniček, zničeného povodní, dostala obec dotaci milion sto tisíc korun. Navíc si vzala úvěr, který do teď splácí. Rybník má teď odolat stoleté vodě. Z dotací jsme ještě dostali šest set tisíc na opravu poškozených cest v obci. To vše může další povodeň kdykoliv zase spláchnout," myslí si Dražanová.

Na poldr nad Kuničkami má přitom obec už několik let vypracovaný projekt. Dotace z evropských fondů měly pokrýt náklady na stavební práce. Zbývalo jediné. K pozemku, který vlastní obec, ještě vykoupit pozemky od soukromých vlastníků. To se ale nepovedlo předchozímu ani současnému vedení obce.

Poldr v Kuničkách je tak v nejbližší době nereálný. Tvrdí to alespoň tamní starosta. „Majitelé pozemků je nechtějí s obcí ani směnit ani prodat. Nedohodli jsme se. Projekt poldru nad obcí je teď prostě v šuplíku. Na jak dlouho, nedokážu říct," řekl starosta Kuniček Petr Dedecius.

Starosta Kuniček zároveň připustil, že stavba polosuchého poldru je pro obec důležitá. „Také bych byl rád, kdyby už byla hotová. Ale nevím, jak to máme řešit. To máme v obecním zájmu vyvlastnit pozemky a mít pak v obci z toho peklo? To nechci," dodal Dedecius.

Řadu místních proto nedávno překvapil zájem neznámého investora, který chtěl zmíněné pozemky vykoupit. Na to, co tam chtěl stavět, se názory rozcházejí. Místní však měli strach, že místo poldru vznikne rybník. Navíc v soukromém vlastnictví. „Na neveřejné schůzi zastupitelstva byl realitní makléř. Ten nás náznakově seznámil s tím, že investor, kterého zastupuje, má zájem v těch místech postavit rybník. Víc jsem se nedozvěděl. Prý se vše dovíme, až bude mít projekt reálnější obrysy," tvrdí jeden z obecních zastupitelů Jiří Karandyszewský. Proti tomuto záměru se ohradil. Nelíbilo se mu, že by tam někdo stavěl rybník, když v územním plánu je napsán polosuchý poldr.

„Neměli jsme k záměru investora dostatek informací a neměl je ani realitní makléř. Hlavně by rybník nepatřil obci a tím by byla ze hry. Jak by se o něj investor staral? Navíc rybník není podle mě protipovodňové opatření. Prý by se to všechno smluvně ošetřilo. Měl jsem z toho spíš pocit, jako by někoho zajímaly dotace, které se na stavbu daly získat," dodal Karandyszewský.

Dodal, že je důležité, aby už poldr stál. „Bydlím u potoka a bezprostředně se mě to týká. Na druhou stranu rozumím vlastníkům pozemků, že je zase zajímají peníze," poznamenal muž.

Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost zastupoval na schůzce neznámého investora realitní makléř Zdeněk Šaman z Blanska. O koho se jednalo, neřekl. „Investor měl v Kuničkách zájem postavit polosuchý poldr. Tak, jak je to v územním plánu obce. Bylo však potřeba, aby získal obecní pozemek v této lokalitě. Bez něj tam stavět nemohl. O ničem takovém však v Kuničkách nakonec zastupitelé nehlasovali, takže investor z toho vycouval a rozhodl se stavět jinde," tvrdí Šaman. Pohled do katastru nemovitostí ukazuje, že pozemky vlastní stále původní majitelé.

Starosta Kuniček komentoval záměr investora zdrženlivě. „Nemám tušení, kdo za tím stál. Nevím, o co šlo. Nic jiného než poldr tam ale stát podle územního plánu nemůže. Každopádně jak jsem říkal, poldr je teď pro mě uzavřená kapitola," řekl Petr Dedecius s tím, že aktuálnější je v této lokalitě úprava polních cest.

To potvrdila i tisková mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová. „Na vybudování a úpravu polních cest v celkové délce více než dva a půl kilometru je zpracována projektová dokumentace pro stavební povolení. A také vydáno stavební povolení. Nyní čekáme na vypsání dalšího kola dotací z Programu rozvoje venkova, abychom mohli zadat projekt na financování stavby," upřesnila Machtová.