Program Recyklujte s hasiči loni na podzim rozjela nezisková společnost Elektrowin. „Přihlášené hasičské sbory sesbírají ve svých obcích již nevyužívané elektrospotřebiče a dostanou za ně finanční odměnu,“ popsala ředitelka zákaznického oddělení Taťána Pokorná.

Nyní je v projektu registrovaných čtyři sta třicet dva sborů. „Jsou to především sbory v malých vesnicích, kde nejsou sběrné dvory, takže hasiči tak pomáhají hlavně starším lidem, pro které je složité elektrospotřebiče odvézt,“ řekla Pokorná. Hasiči mohou sbírat vše, co lze zapojit do elektrické zásuvky nebo funguje na baterie. „Odebrané elektrozařízení se pak rozděluje na chladicí, velké, malé a obrazovky,“ doplnila Pokorná.

Na Blanensku recykluje elektrospotřebiče zatím čtrnáct sborů dobrovolných hasičů. „Nejaktivnější byl z Blanenska hasičský sbor v Kozárově. Ten tak kromě odměny za odevzdané elektrozařízení získal i Grand benzinovou kartu v hodnotě pěti set korun,“ prozradila Pokorná.

Jak uvedl Petr Pražan, starosta hasičského sboru v Kozárově, sběrné firmě odevzdali zhruba pětadvacet velkých elektrospotřebičů a jeden vak malých spotřebičů. „Domluvil jsem v místním družstvu kůlnu a tam lidé postupně zařízení donášeli. Až toho bylo více, zavolal jsem svozovou firmu, která vše odvezla,“ popsal Pražan. Ten doplnil, že kromě pěti set korun na benzin do hasičského auta obdrželi ještě tisíc osm set korun, ze které si koupili hasičské oblečení.

Elektrozařízení sbírali také hasiči v Krasové. „Lidé nechali spotřebiče před svými domy a my jsme je svezli na jedno místo. Nejvíc bylo televizorů. Přilepšili jsme si tak sedmnácti stovkami korun, které použijeme na práci s dětmi. Hlavně ale ušetří obec, protože nebude muset platit za likvidaci tohoto nebezpečného odpadu,“ sdělil člen krasovského sboru Luboš Šebela.