Obavy ředitelky blanenské nemocnice Vladimíry Danihelkové, že jim boskovický konkurent vezme část pacientů a tím tedy i příspěvků od pojišťovny, se ale zatím nenaplnily. Blanenskou dialýzu dokonce využívá více pacientů než dříve.
Podle slov lékaře Stanislava Šurela, který dialýzu v Boskovicích dělá, je tato služba v nemocnici nezbytná. „Nemocnice dialýzu potřebuje. Kromě chronických pacientů zajišťujeme třeba akutní dialýzu na oddělení ARO,“ upřesnil Šurel a dodal, že v mnoha případech by pacient převoz do Blanska na dialýzu ani nemusel přežít. Boskovická dialýza má nyní kapacitu čtyřicet pacientů, ale v případě potřeby bude možné počet míst zvýšit.
Dialýzu a nefrologickou ambulanci v areálu boskovické nemocnice provozuje soukromá firma Kudu. „Poskytujeme lékařské služby na stejné úrovni jako nemocnice. Nezáleží na tom, kdo se o pacienty postará. Hlavně, že dostanou péči. Ve městě je spousta soukromých ambulancí, které s nemocnicí spolupracují,“ uvedl Šurel, který právě pro Kudu pracuje a dodal, že jim nemocnice už nabídla třeba chirurgické zázemí na operace.
Ze zavedení dialýzy v boskovické nemocnici měla strach ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková. „Naše obavy se zatím nenaplnily, odešli asi jen tři nebo čtyři pacienti, zbytek zůstal. Mívali jsme zhruba šedesát pacientů, teď jich je dokonce ještě o sedm víc,“ přiblížila aktuální stav blanenské dialýzy Danihelková.
Do nemocniční kasy tak dál plynou vysoké částky od pojišťovny. Podle dřívějších slov místostarosty Blanska Jiřího Crhy tamní nemocnice za hemodialýzu ročně inkasuje až dvacet miliónů korun.
Kontroverzní nástup
Nemocnice ve dvou největších městech Blanenska mají dohodu, že si v lékařských výkonech navzájem nebudou konkurovat. Nástup dialýzy, navíc provozované soukromou firmou, tak byl docela kontroverzní. Firma Kudu však o provoz dialýzy v Boskovicích stála už několik let. Podle dřívějšího jednatele nemocnice Jaroslava Černého byli zástupci firmy odhodlaní poskytovat dialýzu kdekoliv ve městě. „ Připadlo nám pro pacienty lepší, aby tuto službu mohli využívat v nemocnici,“ vysvětlil už dříve Černý.
Podle slov lékaře Šurela není problém, aby v blanenském regionu byly dvě dialýzy, aniž by si konkurovaly a ztrácely pacienty a tím pádem i příspěvky od zdravotních pojišťoven. Dlouhodobě totiž přibývá pacientů s onemocněním ledvin. Nejspíš se tedy bude zvedat i poptávka po dialýze a je docela možné, že v příštích letech pojedou naplno obě. „Počet pacientů s onemocněním ledvin narůstá. Příčiny nemoci jsou různé, na ledvinách se podepisuje například užívání léků. Za posledních deset let se počet nemocných zvedl o šestačtyřicet procent,“ varoval Šurel s tím, že i na Blanensku každý desátý trpí onemocněním ledvin, aniž by o něm přitom věděl. „Když se na to přijde, většinou už bývá pozdě,“ dodal lékař.