Dvaadvacáté setkání ve střední části Moravského krasu přilákalo na louku u bývalé huti Františka stovky lidí, kteří se společně se slovanskými hutníky a řemeslníky přesunuli v čase do devátého století. „Přijeli jsme se ženou a dětmi. Stará řemesla a také historie tohoto areálu jsou hodně zajímavá. Jsme tu poprvé. Pro děti i dospělé je to fajn akce. Udělali jsme si bezva výlet. V noci jsme spali v Babicích nad Svitavou pod širákem, pak výlet k huti a zítra na kola,“ řekl jeden z příchozích Jaroslav Hajný z Babic u Rosic na Brněnsku.

Zeď u trati v Adamově hlídá street artový mlok. Řízené graffiti vyzdobí tamní podchody.
VIDEO: Zeď u trati v Adamově hlídá obří mlok. Řízeným graffiti vyzdobí podchody

Návštěvníci areálu si v sobotu prohlédli také historický objekt Kameňák, kde je expozice Železářství ve střední části Moravského krasu. Areál je ve správě Technického muzea v Brně, které ho nechalo opravit. Nyní jsou v něm nové podlahy, rozvody elektřiny a toalety. Dále pak opravená pokladna, zázemí pro správce a rozšíření výstavních prostor o novou audiovizuální expozici. Vše stálo kolem sedmi milionů korun.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

V další etapě má dojít ke kompletní výměně zastaralé expozice, která pochází z osmdesátých let minulého století. Na novou ale muzeum zatím nemá peníze a její instalace se odhaduje v horizontu několika příštích let. Klíčové přitom bude získání dotace z Evropských fondů. Expozici železářství navštěvuje zhruba tři a půl tisíce turistů ročně.

Zámek v Lysicích, kde dělníci rekonstruují tamní zahradu.
TEST: Poznáte z nebe místa na Blanensku? Proleťte se nad zámky a krajinou

Stará huť u Adamova je národní kulturní památka. Jedná se o zbytky hutnického komplexu, který v údolí Křtinského potoka nechal v první polovině osmnáctého století vybudovat kníže Jan Adam z Lichtensteina.

Koncem devatenáctého století byl však pro nerentabilnost uzavřen a část budov postupně zanikla. „Součástí dnešního památkového areálu je vysoká dřevouhelná železářská pec Františka, navážecí rampy, dvě pece na pálení vápna a bývalá modelárna zvaná Kameňák, dnes expozice Železářství ve střední části Moravského krasu,“ stojí na stránkách Technického muzea v Brně. Areál doplňují Švýcárna, kde funguje ekologické volnočasové centrum a obytné objekty v soukromém vlastnictví.