Na stěnách jemné pastelové barvy a motivy včelích plástů, především ale vstřícnější vybavení pro pobyt dítěte s matkou, nebo dokonce s oběma rodiči. Tak nyní vypadá první ze dvou pater dětského oddělení. „Je určeno pro nejmenší děti ve věku od osmadvaceti dnů do tří let. Vzniklo zde sedm nových pokojů, které umožňují hospitalizaci dětí společně s jedním z rodičů. Šest z nich má nové sociální zařízení a jeden z pokojů je vybaven i pro situaci, kdy s malým pacientem chtějí být v době nemoci oba rodiče," přiblížil jednatel nemocnice Miloš Janeček. Obnovy se dočkalo také zázemí pro zdravotníky.

Vlídné společenství

Hlavním cílem bylo vytvořit funkční a vlídné prostředí pro děti. „Ustoupili jsme už od postaviček z večerníčků. Předobrazem se nám stala včelí plástev, aby se zde podvědomě příchozí cítili jako ve společenství, kde se o ně ostatní postarají. Teplé barvy jsme volili pro zóny pacientů, odstíny modré má lékařská část," vysvětlil pojetí architekt Petr Blažek.

Nemocnice byla postavena v roce 1958. „Dětské oddělení od té doby zásadní rekonstrukcí neprošlo, až teď. Tenkrát však mělo dvojnásobnou kapacitu než dnes a děti zde ležely samy, bez rodičů," ohlédl se do historie primář oddělení Michal Klimovič.

Stavební práce začaly loni 
v létě a nemocnice je zaplatila ze svého rozpočtu. „Stály do 3,7 milionu korun," vyčíslil boskovický jednatel.

Podobnou částku si vyžádá i druhá etapa rekonstrukce. „Ta začne v létě, kdy je na dětském oddělení menší provoz," doplnil Janeček. Přestavba druhého patra, v němž se nachází pokoje pro starší děti od tří let, má být hotova do konce roku. „Na ni jsme dostali dotaci tři a půl milionu korun od Jihomoravského kraje. Něco zaplatíme i z rozpočtu města," doplnila boskovická starostka Hana Nedomová. Město je totiž vlastníkem nemocnice.

Opraví i ARO

Dělníci už nastoupili také na anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO). „Minulý týden začaly práce ve čtvrtém patře, kde vzniknou nové prostory pro ARO. Společně se třetím patrem tak vytvoří jednotný celek všech tří stupňů jednotek intenzivní péče," uvedl primář ARO Vladimír Zemánek. Zdůraznil, že jde především o prostorový posun. „Ve stávajících prostorách jsme už dvaadvacet let a nyní nám v péči pomáhá mnohem více přístrojů než v minulosti. Po rekonstrukci bude práce komfortnější," dodal Zemánek.

I tyto rozsáhlé úpravy budou hotovy do konce roku. „Stihnout to musíme i proto, že je zaplatí státní dotace. Ve výši pětadvacet milionů korun," řekl jednatel Miloš Janeček.

Vedení nemocnice má v plánu další drobnější změny. „Dotknou se rehabilitace a chceme také zpříjemnit některé čekárny. Řešit budeme i využití dvou větších prostor – po zrušené prádelně a po oddělení ARO, až se koncem roku přestěhuje do čtvrtého patra," nastínil šéf nemocnice. Záležet bude i na tom, kolik nemocnice bude mít k dispozici peněz. „Každopádně půjde o zkvalitnění stávajících oddělení. Zastaralá je třeba řada operačních sálů," dodal Janeček.