Onemocnění dýchacích cest léčí v Moravském krasu na Blanensku unikátní metodou už čtyřicet let. Využívají k tomu také prostory Císařské jeskyně. „Kapacita léčebny se oproti dnešnímu stavu téměř zdvojnásobí. Nové prostory nabídnou ubytování až pro osmasedmdesát osob. Děti a jejich doprovod. Dojde také k vybudování kvalitního zázemí pro personál. Na pokrytí celkových nákladů využije kraj i úvěr od Evropské investiční banky,“ řekl jihomoravský hejtman Bohumil Šimek.

Původní léčebnu má nahradit komplex čtyř propojených budov s vysokým podílem obnovitelných zdrojů energie a téměř nulovou spotřebou. „Dokončení projekčních prací a zahájení výstavby je naplánováno na jaro příštího roku. Vznikne komplex celkem čtyř vzájemně propojených budov. Kromě pokojů pro dětské pacienty a jejich rodiče vzniknou v areálu také tři školní třídy s družinou, zdravotnická část a rehabilitační oblast s bazénem přístupná veřejnosti,“ popsal projekt náměstek hejtmana Petr Hýbler.

close Moderní zázemí za 206 milionů. V Ostrově u Macochy postaví novou dětskou léčebnu. info Zdroj: ARCHIV Krajský úřad Jihomoravského kraje zoom_in

Nový komplex doplní také dvě víceúčelová hřiště, arboretum a prostor pro hippoterapii.

První pokusy dětské speleoterapie se v Moravském krasu datují k roku 1979. Dnešní Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy je určena pro děti, které trpí astmatem, alergiemi, záněty dýchacích cest a atopickým ekzémem. Část pobytu tráví v jeskyni, která poskytuje příznivé mikroklima. „Naše léčebna je v rámci republiky jedinečná. Jen u nás provozujeme speleoterapii v krasové jeskyni,“ uvedla primářka léčebny Jarmila Überhuberová.