Toho dne si třináctiletý Lukáš Kořistek s malým kamarádem Danem, který přijel do Letovic na prázdniny, povídali pod kaštany kousek od ulice V Domkách, kde Lukáš s rodiči bydlí. Ve skupince dětí byla i dvě děvčata. „Najednou se ozvala velká rána a viděli jsme, že shora přilítla motorka, která srazila nějakou holku u silnice,“ popisuje Lukáš. Děti neváhaly ani chvilku, co mají dělat. „Já jsem s Danem hned běžel pro pana doktora Šafránka, který bydlí tady kousek. Ten šel hned s námi a té holce pomáhal,“ řekl chlapec, který po prázdninách půjde do sedmé třídy letovické základní školy. Lukášovy vrstevnice, Gabriela Šafránková a Iveta Janků, zatím posbíraly těžce zraněné dívce věci, které se rozsypaly kolem. Kdo zavolal záchranku, Lukáš neví. Každopádně za chvíli byla na místě sanitka, vrtulník i policie.
Jestli by Lukáš dokázal poskytnout první pomoc, to si prý není jistý. „Sice jsme se o tom učili ve škole, ale těžko řříct,“ krčí rameny statečný hoch.
To, že děti hned reagovaly, možná dívce zachránilo život. Doma pak bylo o čem mluvit. Ale za nějakého zvláštního hrdinu se Lukáš nepovažuje. „Jen jsme se s ostatními o tom ještě trochu bavili, doma jsme si o tom taky povídali,“ říká. „Pro děti to bylo i takové ponaučení. Vysvětlili jsme jim, že musí dávat pozor, protože i takové věci se stávají. Zrovna v těch místech, kde se to stalo, je totiž nepřehledná zatáčka. Ta dívka bohužel přecházela v místech, kde se přecházet nemá,“ uvedla Lukášova babička Marie Podsedníková.