Před rozhodnutím, jestli povolit otevření zahrádky u Staré Fabriky v Blansku, stála letos na jaře rada Blanska. Radní nakonec zahrádku povolili. Pracovníci ze sousedního nízkoprahového klubu PVC se však obávají, že veselí hostů může narušit soukromí dětí. „V klubu pomáháme dětem a mladým lidem řešit různé nepříznivé sociální situace, například psychické potíže spojené s dospíváním, rozpadem rodiny, šikanu, návykové látky, konflikty s autoritami a další. Mají to být anonymní služby, aby se k nám děti nebály chodit. Z nově otevřené letní zahrádky je ale přímo vidět do prostor klubu. Bojíme se, že to může mít negativní vliv na jeho chod,“ popsala vedoucí klubu Helena Kotová.

Provozní Staré Fabriky, Martin Dvořáček, se toho, že by hosté restaurace pozorovali činnost klubu, neobává. „Na zahrádce jsou slunečníky, lidé proto zrovna přímý výhled do klubu nemají. Každopádně se budeme snažit chod klubu nijak nenarušit, ale popravdě jsme od něho očekávali větší vstřícnost. Jsme kousek od sebe, tak se prostě tolerovat musíme. My také přehlížíme poházené nedopalky a další věci,“ namítl Dvořáček.

Další obava pracovníků klubu podle něj byla, aby si děti nechodily na zahrádku na alkoholické nápoje. „To u nás ale nehrozí. Důsledně dohlížíme na to, aby obsluha nepodávala alkohol do osmnácti let. Navíc na zahrádce ani není obsluha, každý si musí pro pivo dojít sám do hospody,“ dodal Dvořáček.

Na letní zahrádku u Staré Fabriky si hosté chodí posedět zatím jen pár týdnů. Podle pracovníků klubu je to příliš krátká doba na to, aby se její dopad na děti, kteří do klubu chodí, nějak projevil. „Do klubu mohl i dřív vidět kdokoliv z ulice, ale to je přece jen něco jiného, než když vedle něj lidé třeba hodinu sedí. Zahrádka funguje asi čtrnáct dní, zatím proto naše klienty nijak výrazně neovlivnila. Uvidíme, co to s nimi udělá v průběhu prázdnin,“ dodala Kotová.

Před rozhodnutím, jestli zahrádku u klubu pro děti a mládež ve věku od třinácti do šestadvaceti let povolit nebo ne, stáli v dubnu letošního roku blanenští radní. Nakonec se Staré Fabrice rozhodli vyjít vstříc.

„To, jestli pozemek na vybudování zahrádky restauraci pronajmout nebo ne, jsme zvažovali dlouho. Po uvážení všech varianty jsme nakonec se zřízením letní zahrádky souhlasili. Podobných zahrádek totiž v Blansku moc není. Proto jsme to brali jako službu široké veřejnosti, něco navíc pro lidi, kteří si tam můžou jít v příjemném prostředí v létě posedět,“ zdůvodnil starosta Blanska Lubomír Toufar.

Podle starosty nedávné rozhodnutí vedení města ještě nemusí být definitivní. „Až čas ukáže, jestli to bylo správné řešení nebo ne. Pokud by se vyskytly nějaké problémy, je tady i možnost zahrádku zrušit. Je totiž vázaná nájemní smlouvou s městem. Zatím jsme ale o žádných potížích neslyšeli,“ doplnil Toufar.