Průvod stárků, dobré jídlo, máje, tanec nebo folklórní hudba. To vše k hodům patří. V Bedřichově myslí i na ty nejmenší. „Spolek Trojlístkáček je kroužek pro děti. Vznikl loni na podzim. Hlavně proto, že u nás v obci nic podobného nebylo. Chtěli jsme, aby děti měly nějakou pravidelnou aktivitu a nemusely dojíždět do jiných obcí. Trojlístkáček sdružuje děti od předškoláků až po pátou třídu. Nejmladšímu členovi jsou čtyři roky," vysvětlil předseda bedřichovského spolku Trojlístek Pavel Brach. Trojlístek je spolek, který vznikl v roce 2001 a jeho hlavním posláním je pořádání společenských a sportovních akcí v Bedřichově. Právě Trojlístek finančně podpořil vznik své odnože Trojlístkáčku.

Skupinku dětí vede učitelka ze základní školy v Lysicích Petra Šmardová. Pomáhá jí studentka a budoucí učitelka Barbora Fojtová. Děti za členství nic neplatí. „Chodí k nám okolo patnácti dětí. Setkáváme se jednou týdně v naší klubovně. Čas trávíme různě. Hrajeme hry, kreslíme, vyrábíme různé výrobky. Před Vánoci například pečeme a zdobíme perníčky," uvedla Šmardová.

Dva měsíce se děti připravují na svou taneční premiéru, kterou si odbudou na krojovaných hodech. „Choreografii nacvičujeme velice poctivě. Scházíme se dvakrát v týdnu a mám pocit, že to děti baví. Nacvičujeme polku a mazurku. Chtěli bychom, aby se z dětského vystoupení stala na našich hodech tradice. Nechali jsme malým tanečníkům ušít kostýmy, takže to určitě bude pro diváky velký zážitek," doplnila Šmardová.

MARTINA SPOUSTOVÁ