Podobné případy s neukázněnými rodiči řeší boskovičtí městští policisté poměrně často. „Většinou několikrát za měsíc. Rodičům se vždy snažíme především domluvit a spousta z nich to pochopí. Tento problém se týká všech škol, ale nejhorší je to na náměstí 9. května. Rodiče zastavují tam, kde nemají, čím ohrožují ostatní děti, které jdou do školy pěšky," popsal ředitel boskovické městské policie David Krátký. Podle něj by bylo vhodné, kdyby poblíž vznikla nějaká odstavná plocha, na které by rodiče mohli své děti vyložit. „V okolí je městský úřad a další firmy a parkovat většinou není kde," přiblížil Krátký.

Problematickou situaci si uvědomuje i vedení města. „Budeme pracovat na vhodném řešení. Návrh bude připravovat komise dopravy," sdělila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Blokují autobusy

Rodiče někdy nerespektují dopravní značení ani u dalších škol ve městě. „Na Sušilově to býval dříve problém. Ale od té doby, co mohou rodiče ráno parkovat u městského úřadu bezplatně, se situace zlepšila. Samozřejmě tomu napomáhají i hlídky policie. Na Slovákově zase někteří návštěvníci tamní posilovny vjíždějí až do areálu školy, kde nemají co dělat," popsal ředitel boskovických základních škol Vladimír Ochmanský.

Podobné potíže řeší i v Blansku. Podle ředitele blanenské městské policie Martina Lepky je doprava problematická především u základní školy na ulici Erbenova. „Ráno, když rodiče vezou děti do školy, je to tam poměrně náročné. Rodiče často zastavují v zákazu, kde je zastávka autobusu. Bohužel se to ale technicky nijak vyřešit nedá. Silnice je úzká a není ji kam rozšířit. Už nyní je tam průjezd omezený. Pomůže jen apel na rodiče," sdělil Lepka.

U blanenské základní školy Tomáše Garrigua Masaryka na ulici Rodkovského se díky opatřením situace zlepšila. „Spousta rodičů najížděla do dvora u školy. Vyřešili jsme to zákazem vjezdu a nyní to respektují. V nedaleké ulici Boženy Němcové byly dříve zácpy až k poliklinice, auta tam jezdila i od mateřské školy. Měla problém vyhnout se. Od té doby, co je tam jednosměrka, se to ale dost zlepšilo," popsal ředitel školy Pavel Nezval.

Zákaz stání

Kousek od brány školy ale auta zastavují stále. „Je tam přitom zákaz stání pro osobní auta a autobusy pak nemají kde zastavit. Pak to vždy řešíme s policí," upřesnil Nezval.

U základní školy v Kunštátu zase někdy rodiče vezou své děti až na dvůr ke škole. „Vjíždějí tak do zákazu vjezdu. Tedy do míst, kde ráno denně vchází asi tři sta žáků. Auta pro ně představují hrozbu. Na tento problém upozorňuji už dlouho," popsal učitel kunštátské školy Ladislav Dostál.

Vedení města to bude nejspíš ještě letos řešit. „Máme již zpracovaný projekt a požádali jsme Jihomoravský kraj o dotaci. Doufám, že se nám to ještě letos povede udělat. Zábradlí před školou zrušíme a chodník posuneme blíže ke škole. Zároveň uděláme odstavnou plochu pro auta," uvedl starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

Příší rok bude bezpečněji i u základní školy v Letovicích. „Postavíme tam zálivové stání pro rodiče a bezbariérový chodník," řekl starosta Letovic Vladimír Stejskal.