Ivana Sedláčková z Horní Lhoty pracuje jako kadeřnice. Jejího čtyřletého syna vloni nepřijali do školky. Žena tak dennodenně tak řeší, kdo jí ho pohlídá. Když se dozvěděla o novém klubu Všudybýlek v Blansku, kde se budou o prázdninách letos poprvé věnovat dětem, byla nadšená.

„Nemám pevnou pracovní dobu, a tak se můžu jeden den věnovat synovi a další den být v kadeřnictví. Je výborné, že mi ho ve Všudybýlkovi pohlídají až do večera. Líbí se mi i jejich program a to, že se syn dostane hodně ven," řekla Sedláčková.

Děti z Blanska a okolí ve věku od tří do šesti let mohou do prázdninové školky chodit od devátého července. „Jestli budeme hlídat po celé léto, zatím nevíme. Nejméně čtyři týdny ale určitě ano," řekla vedoucí Centra PRO Oblastní charity Blansko Blanka Bendová, pod které klub spadá. Všudybýlek otevřou vždy o půl sedmé ráno a rodiče si děti vyzvednou nejpozději o půl šesté.

Děti docházející do klubu budou trávit čas v areálu Centra PRO, ve farní zahradě i v lese. „Nebudeme dětem pouštět pohádky ani je neposadíme k počítači. Chceme chodit co nejvíce ven, učit děti poznávat přírodu a zkoušet různé výtvarné činnosti s přírodními materiály," popsala Bendová.

Pracovnice centra chtějí ke každému dítěti přistupovat individuálně a podporovat ho v jeho snažení po vzoru waldorfské a montessorské výuky. „Respektujeme zdravý vývoj dětí a nebudeme je nutit do toho, na co ještě nejsou zralé," vysvětlila Bendová.

Rodiče by měli dítě přihlásit vždy několik dní předem. Program se uskuteční, pokud se sejdou alespoň tři děti. V klubu může být nejvýše dvanáct dětí. Zúčastnit se mohou i děti handicapované.

Za hodinu hlídání rodiče zaplatí od padesáti do sedmdesáti korun. Nejvýhodněji vyjde měsíční pobyt. V ceně je pití a svačina, oběd lze přikoupit nebo si děti donesou z domu vlastní.

V jiných městech Blanenska děti většinou nemají možnost navštěvovat podobný klub. Ale mohou využít nabídky domů dětí a mládeže, které pořádají příměstské tábory. „O prázdninách organizujeme spoustu táborů. Nabízíme tábor jezdecký, airsoftový, cyklistický a další. Hlídat malé děti ale neplánujeme," uvedla Zdena Hájková z Domu dětí a mládeže Letovice.

Mateřské centrum Boskovice nabízí po celé prázdniny vždy jedno dopoledne v týdnu program Trpasličí herničky. Děti si tam pohrají, zazpívají i zacvičí. Za tříhodinový program rodiče zaplatí sto padesát korun.

Mateřské školy obvykle na část prázdnin zavírají, ale ve městech na Blanensku bude vždy některá otevřená. „Školku přes léto nezavíráme. Žádosti o letní docházku si k nám mohli podat i rodiče dětí z jiných školek. Nyní už ale máme plno a další žádosti odmítáme," popsala ředitelka Mateřské školy Blansko v Rodkovského ulici Alena Greplová. V létě budou v provozu i školky v Boskovicích, Letovicích či ve Velkých Opatovicích. „Naše školka otevře první tři týdny v červenci, po zbytek prázdnin pak děti přejdou do školky sousední," řekla ředitelka 1. mateřské školy Velké Opatovice Dagmar Sýkorová.

Rodiny, které nemají babičky na hlídání a jejich školka o prázdninách zavře, mohou ještě využít služeb soukromých agentur nebo si najmout studentku na hlídání.

VERONIKA MACHOVÁ