Zakreslit do mapy cestu do školy či vytipovat nebezpečná místa ve městě. Takto budou moct děti zabránit svému ohrožení díky projektům, na kterých budou spolupracovat s odborníky, policisty a radními obcí na Blanensku.

Zástupce ředitele kunštátské základní školy Vladimír Všianský má stále v paměti případ, kdy před školou srazilo žáka nákladní auto. „Vyvázl z toho tehdy se zlomenou nohou,“ přiblížil Všianský. Podle něj číhá na školáky z Kunštátu na silnici nebezpečí stále. „I když se situace zlepšila poté, co nechali zbourat domy u vyústění z náměstí Krále Jiřího a nechali tam udělat široký chodník,“ podotkl Všianský. Kunštátští radní se tedy chystají v rizikovém místě postavit kruhový objezd. „Ten bude přínosem jedině v tom, že dopravu zpomalí,“ míní Všianský.

Stavební úpravy zřejmě čekají i na radní ve Křtinách či Letovicích. Díky projektu Křtiny na zelenou získali radní pro své děti z nadace Partnerství čtyřiapadesát tisíc korun. „Peníze použijeme na studii, která se zaměří na riziková místa pro děti v městysi,“ vysvětlil starosta Křtin Josef Bednář. Upozornil na to, že aut na silnicích přibývá, do Křtin jezdí také hodně návštěvníků a řidiči nerespektují nařízení nižší rychlosti v obci. Světelné ukazatele rychlosti podle starosty nestačí. „Dopravní nehody se tu stávají, je otázka času, kdy tu auto srazí dítě a my tomu chceme předejít,“ uvedl Bednář. Křtinské děti tak čeká zakreslování jejich cesty z domu do školy do mapy. Poté vše vyhodnotí odborníci a navrhnou úpravy. „Nejrizikovější je úzký prostor při vjezdu do městyse od Brna. Není tam totiž místo pro chodce. Nevylučuji, že bychom v tom místě nechali udělat chodník,“ dodal křtinský starosta.

I letovičtí radní se chystají oslovit děti a jejich očima se podívat na město. „Chceme s pomocí žáků základní školy i studentů gymnázia vytipovat další riziková místa. Potom se podle toho zařídíme s potřebnými stavebními úpravami,“ řekl starosta Letovic Radek Procházka.

Podle zástupce ředitele okresního policejního ředitelství Zdeňka Grénara číhá nebezpečí na děti všude. „Rizikové jsou Blansko i Boskovice, protože je tam na silnicích hustší provoz. Děti z vesničky zase na velké množství aut nejsou zvyklé, tak se bezhlavě vrhnou na silnici,“ řekl.