Do boje proti škodlivým broukům povolalo ptáky vedení Školního lesního podniku Křtiny. „Ptáci mají ostré zobáčky, těmi dokáží brouky pod kůrou vyhledat. Pomáhají nám tak třeba s kůrovcem, který by na jaře vyletěl a napadl další stromy. Ty pak uhynou,“ popsal hajný Jaroslav Gryc. Podle něj spolupracují lesníci s dětmi z blanenských škol. Ty v pracovní výchově budky vyrábí. „My jim dodáme materiál na výrobu. Hotové budky pak rozvěsíme po lesích. Měly by být od sebe umístěné minimálně padesát metrů, protože ptáci musí mít své vlastní teritorium. Tam se pak o škodlivý hmyz postarají,“ nastínil Gryc.

Lesníci chodí po revíře a sypou svým pomocníkům do budek semínka a další potravu. „Budky musíme tak dvakrát do roka čistit. Jsou totiž pro zpěvné ptáky, kteří se zahnízdí jinde, jakmile je v budce spousta trusu a nepořádku,“ pokračoval Gryc s tím, že nepořádek nevadí dravcům nebo holubům. Pro ty však menší budky určené nejsou.

Spolupráci se žáky si lesníci vychvalují. Trvá už kolem desíti let. „Školáci občas vyrazí při výuce i k nám do lesů, kde jim vše vysvětlujeme. Chodíme také na besedy přímo do škol, kde nás děti bombardují otázkami. Je dobře, že se tato mladá generace dozví více o přírodě,“ sdělil hajný. Podle něj obrovské zalesněné území zdobí stovky budek. Většinou visí ve výšce zhruba tří metrů, aby na ně nedostali kolemjdoucí lidé. Budky se občas stanou také obětí vandalů. „Někdy se stane také to, že se dovnitř dostane datel. Místo, aby kloval do stromu, vrhne se na budku a zničí ji,“ dodal Gryc.