Na stezce vedoucí zámeckou oborou pro ně organizátoři připravili sto dvacet stanovišť se stejným počtem soutěžních otázek. Na stezku se mohly vydat ty děti, které o týden dříve nejlépe uspěly v písemných testech.

Všichni soutěžící sbírají znalosti o přírodě v mysliveckém kroužku v Lysicích a v Drnovicích, jediném na Blanensku, který už léta vede Arnošt Šmétka. „O kroužek je stále větší zájem. Nyní tam dochází osmasedmdesát dětí od Kunštátu až po Blansko. Dokonce tam máme i jednoho chlapce z Vídně, který tady má příbuzné. Abychom to vůbec zvládli, mám už pomocnici, a dokonce musíme už třetím rokem dělat pro starší děti jakési přijímačky,“ uvedl dlouholetý myslivec a milovník přírody.

Přesto má ze zájmu dětí velkou radost. „Když děti odmalička získají hezký vztah k přírodě, tak v budoucnu neskončíme v betonových městech,“ doufá Šmétka.

Už podruhé okusila astmosféru soutěže desetiletá Veronika Hlavoňová. „Chodím do kroužku už od první třídy, baví mě zvířata a rostliny, líbí se mně, že je dokážu pojmenovat,“ svěřila se dívka, pro kterou bylo v soutěži nejtěžší poznat ptáky podle peří.

Šest nejlepších z každé kategorie postupuje do celostátního kola. V minulých letech z republikového klání svěřenci Arnošta Šmétky přivezli i ty nejcennější vavříny.

Soutěž má velkou podporu městečka Lysice, které ji zařadilo mezi významné akce letošních oslav sedmi set let první písemné zmínky o Lysicích. „Soutěž jsme proto ještě okořenili například výstavou králíků – šampionů, vystoupením sokolníků s dravci, po celý den také vyhrává muzika,“ uvedl starosta městyse Luděk Baláč.

Nejmladší děti, 1. a 2. třída:
Andera Zábojová
Jan Mihula
Richard Vlach

Kategorie A, 3. až 5. třída:
Eliška Řehůřková
Kateřina Janečková
Adam Hřebíček

Kategorie B, 6. až 9. třída:

Pavel Kubín
Michaela Hlavoňová
Lenka Vachová