Je přesvědčená, že její nejmladší, teprve jedenapůlletá dcera kvůli tomu onemocněla roupy. „Potvrdila mi to i lékařka. K jejich přenosu bohužel stačí, když se dítě venku dotkne čehokoliv, co bylo v kontaktu s exkrementem. Třeba kamínků. V Adamově ale nejsme jedinou rodinou, která tento problém musela řešit. Od známých vím, že roupy chytly i mnohem starší, třeba čtrnáctileté děti," přiblížila žena.

Psí výkaly v Adamově vadí například i Markétě Sedlákové. „Všude ve městě jsou koše na exkrementy. Někdy ale hovínka leží v trávníku i poblíž nich. Je to o přístupu lidí a někteří pejskaři jsou bohužel bezohlední. Moje dvě dcery ale naštěstí roupy nedostaly," přiblížila Sedláková.

Pokuty od strážníků

Městští policisté se na pejskaře začali více zaměřovat. „Na celém území města je častěji kontrolujeme. Psí exkrementy jsou velkým nešvarem. Vidí to tak i obyvatelé města, kteří je ve Fóru zdravého města zařadili mezi deset největších problémů," řekl vedoucí strážník v Adamově Vítězslav Červený.

Úklid exkrementů nařizuje pejskařům vyhláška města. Jelikož ji někteří nedodržují, policisté začali neukázněné majitele častěji pokutovat. Výsledky už jsou znát. „Přestupků ubylo, lidé si dávají větší pozor. Pejskař může na místě dostat blokovou pokutu až do výše pěti tisíc korun," upozornil Červený.

Na psy a jejich pány se zaměřují i městští policisté v Boskovicích. „S nástupem jarních měsíců je kontrolujeme dvojnásobně častěji než v zimě. Preventivní účinek má na majitele i to, když nás vidí v uniformě. Dohlížíme ale i na další věci. Třeba to, jestli jsou psi řádně očipováni," sdělil ředitel boskovické městské policie David Krátký.

I boskovičtí strážníci majitele psů pokutují. Podle Krátkého ale vždy záleží na tom, jakého prohřešku se dopustili. „Pokud třeba majitel nemá psa na vodítku, ale ten jde ukázněně vedle něj, snažíme se to řešit domluvou. Když ale po svých psech neuklízejí, dostávají pokuty. Letos jsme řešili případ, kdy se majitel psa takto choval dlouhodobě. Bude to řešit přestupková komise a zřejmě dostane hodně vysokou pokutu," sdělil Krátký.

Na psí výkaly si někdy stěžují také obyvatelé Blanska. „Nárůst stížností jsme ale nezaznamenali. Ani se nedá říct, že bychom pejskaře pokutovali častěji než dřív. Největší potíže jsou na sídlištích, kde je větší koncentrace lidí. Do rekreační oblasti Palava zase někteří lidé s sebou berou psy, ačkoliv to podle provozního řádu dělat nesmějí. Je to stálý problém. Pokud se u některých opakuje, dáváme majitelům pokuty," popsal zástupce ředitele městské policie Stanislav Sotolář.

Boskovická praktická lékařka pro děti a dorost Hana Dvořáková vysvětlila, že roupy se řadí mezi takzvané nemoci špinavých rukou. A děti je mohou dostat poměrně snadno. „Přenášejí se hlavně v dětských kolektivech, například ve školkách a školách. Dítě se třeba dotkne hračky nebo čehokoliv jiného, pak si strčí ruce do úst a infikuje se. Stává se hostitelem. Vajíčko se dostává nejdříve do tenkého a pak do tlustého střeva. Nakonec do konečníku, kde vytvořené roupy kladou další vajíčka," popsala nepříjemný problém Dvořáková.

Svědící parazity dovedou podle ní potrápit děti především v noci, kdy samičky vylézají a kladou v konečníku vajíčka. Především malé děti pak pláčou, protože je to svědí. Existují ale možnosti, jak rodiče mohou onemocnění předcházet. „Děti by si měly často mýt doma ruce, především když přijdou zvenku. Pomůže také umývání ovoce a zeleniny, které se vytahují z půdy. Je potřeba dbát i na to, aby si dítě neokusovalo nehty, protože roup se pod nimi může zachytit. Dobré je též omezit sladkosti, roup se totiž lépe množí ve střevě, zásobeném cukry. Když se červ objeví ve stolici dítěte, je potřeba preventivně přeléčit celou rodinu," upozornila Dvořáková.