Umění, které v těchto dnech zdobí Společenské centrum v Adamově, vzniklo v nízkoprahovém centru Zlatá zastávka. Před rokem tam zavítala Olga Hořavová. „Přišla jsem do centra a nabídla se, že povedu výtvarnou dílnu,“ uvedla organizátorka výstavy. Ta chtěla poznat adamovské mladé lidi. „Na děti hodně lidí nadává. Ony si ale v sobě nosí věci, které nejsou vůbec snadné,“ míní čerstě vystudovaná výtvarnice.

Děti s ní batikovaly trika, malovaly na židle, vyráběly masky a další zajímavosti. „Pod jejich obrázky vznikaly i texty, které jsou hrozně silné,“ pokračovala Hořavová, která na vernisáž přizvala zahrát a zazpívat Martina E. Kašperského z brněnské kapely Květy, která se pyšní hudební cenou Anděl roku.

Malí umělci se těší na další výstavu. „Začal jsem malovat z nudy už před Zlatou zastávkou,“ svěřil se šestnáctieltý Tumen Ulzii Mashbat. Malování se zalíbilo i devítiletému Honzu Nedorostovi. „Maluji hodně lvy a tygry, protože je to jednoduché,“ vysvětlil chlapec s tím, že v současnosti se věnuje náročnějšímu dílu.

Podle vedoucího Zlaté zastávky Jiřího Papiše dochází do klubu denně dvaadvacet lidí. „Díky výtvarné dílně nám přibylo asi deset procent klientů. Důležité je, že se spolu mohou setkávat,“ řekl Papiš.