V sobotu odpoledne jsou v zámeckém parku k vidění neobvyklé věci. O kmen stromu stojí opřené chůdy, vedle leží obruče. Na cestě stojí židle, kolem noh mají nataženou gumu.

O kousek dál je v zemi vyhloubený důlek, na první zájemce čekají různobarevné kuličky. „Přemýšleli jsme, jak se zapojit do oslav stého výročí vzniku republiky. Kolegy napadlo ukázat, jak se hry pro děti v průběhu těch sta let vyvíjely. Aby si je děti vyzkoušely, rodiče a prarodiče zavzpomínali. Jsem zvědavá, kolik lidí přijde,“ vyhlíží první zvědavce ředitelka Domu dětí a mládeže Blansko, který Den historických her uspořádal, Blanka Štreitová.

Po chvíli už děti cvrkají kuličky, střílejí z praku, snaží se trefit kroužkem tyč nebo hrají stolní fotbal. Na chůdách se parkem prochází Karel Klodner. Přišel s manželkou a vnoučaty. „Už jsme si zahráli kuličky a vyhrál jsem. Ale prak jsem vynechal, kdo ví, co bych trefil,“ směje se.

Vnoučata prohánějí obruče a jde jim to obdivuhodně. Ať už s ní krouží kolem pasu nebo ji posílají od sebe a obruč se jim vrací zpátky do ruky. „Co je támhle? Hod podkovou? Jak na to?“ ptá se muž jednoho z pořadatelů, kteří u her asistují ve stylových kostýmech.

Anita s Danielem si zaskákali gumu, zahráli čáru s céčky a teď cvrnkají kuličky. „Kuličky hrají rádi, chodíme i na kuličkiádu,“ říká jejich matka Veronika Kovaříková. „Já bych si zaskákala gumu. To mě bavilo, když jsem byla malá. Aspoň bych si vyzkoušela, jestli to ještě umím,“ dodává žena.

Opodál o zeď buší míče. Děvčata i kluci tam zkouší takzvanou školku s balónem. Hod jednou rukou nebo pod nohou jim ale moc nejde. Jiní zkouší školku se švihadlem.

Děti se zajímají i o YouTube okýnko, kluci pálí na cíl z Nerf pistole a celé rodiny si to rozdávají v minifotbálku. „Babi, oni už jsou tam dlouho,“ tahá babičku za ruku malá Linda.

Zatím hru zvědavě okukovala zdálky. „Vnučka je u nás na takových malých prázdninách, tak jsme se přišly pobavit. My jsme jako děti hrávaly školku s míčem a švihadlem a taky kuličky,“ vzpomíná Radmila Sedláková. Za chvíli už s úsměvem sleduje vnučku, jak s vervou roztáčí figurky fotbalistů a dává první gól.

Parkem se nese smích a vítězné výkřiky. Na cestě parkem přibyl nakreslený panák. Odpoledne historických her, které mělo děti vylákat od počítačů, se vydařilo. „Děcka se potřebují vyvětrat,“ říká spokojeně Karel Klodner.