Do celorepublikového projektu, který bojuje za zdravou výživu a proti obezitě, se zapojilo více škol z Blanenska. Ředitelé ale zatím příliš nejásají. Děti totiž často ovoce a zeleninu nesní, ale používají ji k „zábavě“.

Projekt Ovoce do škol je určen pro žáky prvních až pátých ročníků základních škol. Už v těchto dnech dostávají ovoce zatavené v sáčcích křtinské děti. „Školáci obyčejně hned ráno vyráží z autobusu do obchodu, kde si nakupují sladkosti. Ovoce i zelenina by měly vylepšit jejich stravování. Bohužel děti si toho neváží. Ovoce končí v koších nebo jím děti po sobě hází,“ sdělila vedoucí stravování Jitka Kretzová s tím, že na vitamínech si ve Křtinách může pochutnat zdarma přes padesát žáků.

Do projektu se plánují zapojit i Boskovičtí. Pravděpodobně od září. „Stáli bychom o automat s ovocem a zeleninou. Máme ale obavy, že to s nimi dopadne stejně jako s těmi, které vydáváme žákům na oběd. Musíme pak uklízet před školou,“ řekl ředitel boskovické základní školy Vladimír Ochmanský.

Právě kvůli znečištění prostranství některé školy bezplatné ovoce odmítají. Tvrdí to Petra Kubínková z jedné z firem, které ovoce a zeleninu do škol dodávají. „Zájem je zhruba poloviční. Některé školy tuto nabídku odmítají i proto, že plnohodnotně zásobují ovocem své žáky samy ve školní jídelně,“ informovala Kubínková.

Některé firmy dodávají vitamíny v bednách, jiné ve speciálních chlazených automatech. Čtvrtinu dodávky tvoří nápoje z čistého ovoce či zeleniny. „Neobsahují chemická barviva ani konzervanty. Zbývající nabídku tvoří ovoce a zelenina. Pokud jsou větších rozměrů a do automatu se nevejdou, nakrájíme je do salátů,“ přiblížila Kubínková. Podle ní tuto službu dotuje Evropská unie a státní rozpočet.

Ani školy nebude projekt nic stát. „Budeme muset pouze vykazovat statistiky,“ uvedl ředitel školy v Kunštátě Vratislav Sedlák. Tamní žáci začnou automaty využívat už tento měsíc. „Rodiče dětem moc vitamínů na svačiny nedávají, proto jsme chtěli, aby se ovoce a zelenina více objevily v jejich jídelníčku. Čekáme na dodání speciálního automatu, dokonce jsme si sami začali provozovat kantýnu. Předtím tam totiž mezi cukrovinkami a pečivem děti ovoce nenašly,“ uvedl Sedlák s tím, že díky projektu jeden školák získá zhruba čtyři kusy ovoce do měsíce.

Na dodávky ovoce a zeleniny do škol je připraveno pro tento školní rok přes devatenáct a půl milionů korun. „Cílem je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit zdravé stravovací návyky ve výživě dětí, bojovat proti epidemii dětské obezity a zvrátit klesající spotřebu ovoce a zeleniny,“ zdůvodnila Šárka Svobodová z ministerstva školství, které je jedním z iniciátorů projektu.