1. EXPEDIČNÍ KAMERA

Kdy? Neděle, od 16.00

Kde? Boskovice, kino

Na přehlídku nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny se mohou těšit Boskovičtí. Festival s názvem Expediční kamera do města zamíří v neděli. Zahájení festivalu organizátoři naplánovali na čtvrtou hodinu odpoledne v boskovickém kině. Následovat bude osm filmů ve třech pásmech. Mezi hlavní taháky letos patří například skialpinista Kilian Jornet a jeho úchvatné výkony na alpských vrcholcích nebo cykloexpedice přes Himálaj.

2. DĚTSKÁ PORTA

Kdy? Sobota, od 13.00

Kde? Krhov, kulturní dům

Už osmadvacátý ročník soutěže mladých hudebníků Dětská porta pořádá v sobotu turistický klub Stopa Skalice nad Svitavou. Akce se uskuteční od jedné hodiny odpolední v kulturním domě v Krhově. „Soutěžit se bude ve třech kategoriích. Skupiny do čtrnácti let, skupiny od patnácti do osmnácti let a oddíly do osmnácti let," sdělila za pořadatele Eva Janošková. Odborná porota vybere nejlepší v každé kategorii a také skupinu, která v létě vystoupí na Festiválku bez bojů a válek v Boskovicích.

3. MODRÝ PODVEČER

Kdy? Neděle, 17.00 až 19.00

Kde? Letovice, Galerie Pex

Modré obrazy, víno i hudba. Na to láká letovická Galerie Pex. Týdenní akce odstartuje v neděli modrým podvečerem. V době od pěti do sedmi hodin příchozí čeká přehlídka modrých obrazů Rostislava Pospíšila. Prohlídku uměleckých děl si mohou užít při sklence Modrého Portugala a při poslechu modré hudby. Akce potrvá do šestnáctého března.

4. POCHOD LESEM SE PSEM

Kdy? Neděle, 10.30

Kde? Blansko, start nad přehradou Palava

Desátý ročník Pochodu lesem se psem pořádá v neděli kynologický klub agility Blansko. Start je v půl jedenácté z parkoviště nad přehradou Palava v Blansku. Pejskaři se svými čtyřnohými přáteli půjdou do Horní Lhoty. V cíli budou připravené soutěže, táborák, opékání špekáčků a dárek pro každého účastníka akce.

5. VÍTÁNÍ JARA

Kdy? Sobota, start od 8.00

Kde? Velké Opatovice, klubovna KČT

Procházku předjarní přírodou připravil na sobotu Klub českých turistů ve Velkých Opatovicích. Patnáctý ročník turistického pochodu nazvaného Vítání jara odstartuje mezi osmou a desátou hodinou ranní v klubovně turistů. Na výběr bude z tras o délce osm a šestnáct kilometrů. Cíl bude v hospodě Pod Kostelem.

6. KAMÉLIE NA ZÁMKU

Kdy? Od pátku do neděle 15. března

Kde? Rájec-Jestřebí, zámek

V pátek se na rájeckém zámku otevře výstava nazvaná Kamélie a chryzantémy – poslové Dálného východu. Lidé si ji mohou prohlédnout do patnáctého března každý den od devíti do sedmnácti hodin kromě pondělí devátého března. „Kvetoucí keře kamélií vystavíme v historických interiérech prvního patra zámku. Knížecí apartmány rodiny Salmů budou vyzdobené také aranžmá z květů kamélií a chryzantém. Ty budou k vidění například i na dekorech historického porcelánu," přiblížila kastelánka zámku Rájec nad Svitavou Jana Kopecká.

V současné době se rájecký zámek může pochlubit sbírkou, která obsahuje více jak tři sta klasických i méně známých odrůd kamélií. „Na výstavě představíme vzrostlé keře staré i šedesát let a také například odrůdy, které vznikly právě na rájeckém zámku. Ty nejsou nikde jinde k vidění a nedají se ani nikde jinde pořídit," přiblížila kastelánka.