Projekt Řemesla v údolí vznikl na popud ředitelů a učitelů základních a středních škol, kteří si stěžovali na stále klesající zájem mladých lidí o řemesla. „Chceme žákům ukázat, že existují i jiné možnosti než automaticky volit střední školu všeobecného zaměření, která rozhodně není pro všechny vhodná. Tím, že se u nás seznámí s řemeslnou prací a vyzkouší si sami něco vyrobit, by mohl zájem o tyto obory opět vzrůst," řekla Vladimíra Regerová z centra Švýcárna v Josefovském ú­dolí.

Ve čtyřech vzdělávacích programech se žáci prvního i druhého stupně základních škol převážně z Blanenska a okolí Brna seznámí s uměleckořemeslným zpracováním hlíny, kovu, textilu a dřeva. „Lektoři budou s dětmi vyrábět šperky, koberečky, nádobí na hrnčířském kruhu, dřevěné loutky. Budou se učit glazurovat, určovat stáří dřeva, ošetřovat jej vosky a mořidly i pracovat v kovářské dílně," přiblížila Regerová s tím, že praktickou část vždy vedoucí dílny doplní odborným výkladem nebo výukovým videem.

Školní třídy na Švýcárnu přijedou na jedno i vícedenní programy několikrát ročně. „Od listopadu do února chystáme zkušební provoz, při kterém si všechny čtyři dílny vyzkouší dohromady asi sedm set žáků. Na jaře jej vyhodnotíme a případně pozměníme učební metodiku," vysvětlila žena.

Řemeslné dílny vznikly v prostorách památkově chráněného Seníku, jehož kompletní opravy právě vrcholí.

VERONIKA MACHOVÁ