Zájem návštěvníků i soutěžících je rekordní. „Každým rokem soutěžních vzorků přibývá. Loni jich bylo jednasedmdesát, letos jich máme už dvaaosmdesát. Jestli to takto půjde dál, bude nám brzy sokolovna malá," usmívá se František Koudelka, jeden z lipoveckých zahrádkářů. Úkol pro ty, kteří chtějí hodnotit, je jasný. Napsat čísla tří nejlepších vzorků a kartičku odevzdat pořadatelům. Vyhraje majitel té pálenky, která získá nejvíc hlasů.

Lipovecký košt dokazuje, že pálit lze skoro ze všeho. Je libo ochutnat pálenku ze švestek, meruněk, rynglí, hrušek, jablek, černého rybízu, ořechů, třešní či dokonce mrkve? Prosím, stačí si vybrat.

Vybrat si, to je ten problém. Zatímco v minulých ročnících bylo ještě v lidských silách ochutnat všechny soutěžní vzorky, tentokrát už je to jen pro odvážné. Vyzkoušet dvaaosmdesát vzorků pálenek chce přece jen kuráž. I když pořadatelé pohotově připravili láhve s vodou a chleba s uzeninami na zajezení. „V začátcích bývalo třeba dvacet vzorků, to se dalo zvládnout. Ale všechno vyzkoušet a objektivně ohodnotit v tomto množství už se nedá. Takže ochutnáváme spíš náhodně," říká Tomáš Vintr z Lipovce, který na košt chodí pravidelně. „Je to už tradiční akce a příjemná možnost potkat se s lidmi z obce," hodnotí muž.

Miloš Kuběna přijel s manželkou a přáteli. „My ochutnáváme skupinově. Vybereme si osm vzorků, každý zkusí jeden a výsledek řekne ostatním. Podle toho zaznamenáváme naše tipy na nejlepší slivovici do kartičky. Pak to zajíme, zapijeme a jdeme na další kolo. Organizátoři to zde mají moc dobře připravené," říká muž z Krasové, který na košt dodal svoji třešňovici. „Pálenku z třešní mám nejradši. Ale tu svou jsem mezi soutěžními vzorky nepoznal," dodává.

Ochutnávají i ženy. „Zvládla jsem osm vzorků, o moc víc už to asi nebude. Vybírám si podle toho, co mi kdo doporučí. Favorita zatím nemám, ale nejvíc mi chutná pálenka ze švestek," říká se štamprličkou v ruce Jana Šmehlíková z Lipovce.

Ze švestek, jablek, třešní i meruněk pravidelně pálí Vít Pernica z Jedovnic. Pro lipovecký košt dodal meruňkovici z roku 2009. „Měli jsme doma oslavu, všichni meruňkovici chválili, tak jsem se to s ní rozhodl zkusit," přibližuje svůj výběr. V závěru večera, jehož součástí bylo kromě vyhlášení výsledků také losování bohaté tomboly, se ukázalo, že udělal dobře. Jeho meruňkovici lidé vybrali jako třetí nejlepší.

Dva vzorky do soutěže dodal Luděk Kolmačka z Lipovce, dvojnásobný vítěz koštu. „Soutěžím se vzorkem z roku 2011, se kterým jsem už jednou vyhrál, a s letošní slivovicí z loňské úrody. Pálím jen ze švestek, které mi rostou na zahrádce. Loni bylo ovoce moc dobré, hodně sladké, pálilo se skoro bez cukru. Na kvalitu pálenky má největší vliv kvalita mače. Když ten nestojí za nic, nemůže být slivovice dobrá," vysvětluje. Ani on si letos netroufá ochutnat všechny vzorky. „Loni jsem to ještě zvládl, letos už ne. Vzhledem k tomu množství by asi do budoucna bylo lepší udělat zvláštní kategorii pro pálenku ze švestek a zvláštní pro pálenku z ostatního druhu ovoce," radí.

Organizátoři o změně pravidel uvažují. „Zájem je čím dál větší, tak možná v příštích letech uděláme víc soutěžních kategorií. Košt jsme začali pořádat z radosti, abychom udělali nějakou akci pro lidi. A ujalo se to, lidé už se na to těší a někteří sem jezdí i docela zdaleka," je spokojený předseda lipoveckých zahrádkářů Jan Sedlák.

A která pálenka tedy desátý lipovecký košt vyhrála? Nejvíc ze sto padesáti hodnotitelů dalo hlas meruňkovici Josefa Němečka z Jiřic u Miroslavi. Druhá byla švestkovice Veroniky Schienerové z Rudice a třetí meruňkovice Víta Pernici z Jedovnic.