Už v pátek a v sobotu se koná tradiční velký úklid Moravského krasu. Akci vztahující se ke Dni Země letos opět pořádá Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras. „V pátek budou organizace především z Brněnska uklízet jižní část krasu. v sobotu je pak naplánován úklid střední a severní části,“ prozradil jeden z organizátorů Hynek Skořepa, který doplnil, že loni se úklidu účastnilo kolem šesti set lidí.

Sraz dobrovolníků je na předem určených místech. „Pro ty, kteří budou uklízet severní část, je sraz ve čtvrt na devět na blanenském autobusovém nádraží. Odtud je na jednotlivá místa o půl deváté rozvezou dva autobusy. Zpět do Blanska pak autobusy odjedou z parkoviště u Skalního Mlýna v půl čtvrté a ve čtyři hodiny,“ sdělil Skořepa. Ten poradil, aby si lidé vzali pracovní rukavice. „Pytle na odpadky ale dobrovolníkům dodáme a stejně tak pak bude přistavěno několik kontejnerů,“ řekl Skořepa. Na dobrovolníky opět čeká odměna. „Zájemci se mohou podívat zadarmo do Kateřinské a Punkevních jeskyní a taky jsou pro ně připraveny buřty,“ láká Skořepa.

Prokoukne i okolí Křetínské přehrady. V sobotu se od devíti hodin do sběru odpadků dají desítky dobrovolníků. „Zapojují se lidé z okolních obcí, žáci ze škol a letos se přidají i rybáři,“ vyjmenoval Antonín Žilka z pořádajícího Fan clubu BOP Křetínka. Pytle i pracovní rukavice účastníci dostanou. Po dobře vykonané práci se pak všichni sejdou v keltském skanzenu Isarno, kde je připravena i odměna. „Každý dostane párek s limonádou a také los do tomboly,“ dodal Žilka.

Akci Den na Zemi – Noc na Měsíci pořádá v sobotu v Blansku a okolí Občanské sdružení Stará fronta zítra. „Akci jsme nachystali v souvislosti se Dnem Země. My ji pořádáme poprvé, ale něco podobného v Blansku bylo už dříve. V programu chceme ukázat hlavně amatérskou tvorbu v jakékoliv podobě,“ přiblížil Jaroslav Musil ze Staré fronty zítra.

Slavit svůj Den na Zemi začnou lidé odpoledne v blanenském zámeckém parku. Tam také pořadatelé nachystali většinu programu. Po zahájení v půl jedné odpoledne bude následovat hudební přehlídka. V ní si návštěvníci poslechnou například Lucii Vítkovou, Miloše Pernicu nebo blanenskou skupinu Šnek. „Hudebníci v zámeckém parku budou hrát téměř bez elektřiny. Sérii koncertů tam zakončí bongorytmy. Další skupiny pak vystoupí od devíti večer v kulturním domě v Klepačově,“ doplnil Musil.

Koho přestanou bavit koncerty, pro toho připravili pořadatelé i další program. Od jedné hodiny odpolední v prostoru vedle blanenského zámku se lidé můžou podívat, jak indiáni dříve rozdělávali oheň či stříleli z luku, na psí tanec nebo si něco namalovat křídou.

DAGMAR KULAVIKAKOVÁ, VLADĚNA ŠEBELOVÁ