Letošní oslavy se sešly se stotřicátým výročím založení tamního sboru dobrovolných hasičů. „Tento rok jsme se rozhodli, že nebudeme dělat další větší oslavy. Jen uspořádáme slavnostní schůzi," komentuje starosta křtinských hasičů Petr Matuška.

Přístupná je hasičská zbrojnice, k vidění je technika hasičů a také se soutěží. Zápolí mezi sebou osm spolků hasičů. Za křtinské například Blanka Kubešová, která se právě snaží sestřelit proudem vody kuželky. „Myslím si, že nedopadneme moc dobře. Soutěžíme totiž jako první a to je nevýhoda," míní dívka. Její kolegyně to tak černě nevidí. „Podle mě určitě obhájíme naše loňské vítězství. Vkládám do nás velké naděje," usmívá se Martina Kolárová. Po závodě se obě dívky ještě chystají tancovat v tanečním spolku Saltarín.

Součástí oslav je i jarmark. Už osm let na něj se svou středověkou kuchyní jezdívá Magdalena Horká z Brna. „Jesme tady s kolegyní moc rády, protože se nám tu líbí domácké a příjemné prostředí," říká žena. Návštěvníkům nabízejí placky z celozrnné mouky, vody a soli a také kaši.

Program si užívá například Jana Pelcová z Habrůvky. „Jezdíme sem každý rok a pokaždé se těšíme hlavně na vystoupení dětí," uvádí.

Odpoledne Křtinští čekají vzácnou návštěvu. Zástupci agentury Dobrý den z Pelhřimova je zapíší do České knihy rekordů. „V naší obci totiž máme největší počet spolků na počet obyvatel. A to rovnou devatenáct," je hrdá jedna z pořadatelek Dne Křtin Marcela Kuchyňková. Ocenění se dostává také dlouholetému kronikáři městysu Zdeňku Opletalovi, který se o kroniku stará i ve svých devadesáti letech.

Spokojený je rovněž starosta městysu František Novotný. Počasí vyšlo a přišlo hodně návštěvníků. „Z letošní skvělé účasti jsem nadšený. A jsem rád, že snad všichni se zde dobře baví," hodnotí v sobotu starosta. Den Křtin zahájil v pátek koncert Hradišťanu. „Jen na něj přišlo přes pět set lidí, což je opravdu velmi solidní," dodává Novotný.