Den dětí budou o víkendu slavit po celém Blanensku. Dospělí pro děti připravili různé atrakce včetně jízdy na koních, lukostřelby nebo trpasličí slavnosti. V Blansku malí oslavenci uvidí přepadení budovy. „Uvnitř budou teroristé a vojenská jednotka je zneškodní, celé to bude samozřejmě pouze hra,“ řekl k neobvyklé akci programový pracovník města Blanska Luboš Strážnický.

Dvanáctý ročník oslav Dne dětí začne v Blansku v sobotu dopoledne v zámeckém parku. „Program je pestrý. Děti se můžou podívat na divadlo, poslechnout si hudbu, zarybařit si nebo vyzkoušet jízdu na koni,“ uvedl Strážnický s tím, že atraktivní vystoupení podle něj určitě předvede divadelní a kaskadérská společnost Štvanci, která hrála ve velkofilmu Bathory, ale i Václav Neckář se skupinou Bacily.

Na koních si zajezdí také děti v Boskovicích. V areálu vyšší odborné školy chystají na nedělní dopoledne již třetí ročník Jezdeckého dne. „Kromě jízdy na koni se děti kouknou i na parkurové skákání,“ podotkla jedna z pořadatelek Jitka Slámková. Kromě koní čeká děti v Boskovicích i prohlídka hradu a Zámeckého skleníku, kde na ně čekají další atrakce. „Letos poprvé si děti vyzkouší lukostřelbu,“ řekl organizátor akce na boskovickém hradě Ivan Kolínský s tím, že nebudou chybět různé soutěže a také hrnčířský kruh, kde si děti prověří svou zručnost při práci s hlínou.

Jindřich z pohádky Princezna ze mlejna přijede popřát dětem v neděli do tamního Zámeckého skleníku. „Chystáme pohádku na motivy Boženy Němcové O dobru a zlu. Začátek je ve tři hodiny odpoledne,“ sdělila kulturní pracovnice města Boskovice Taťána Reiblová.

V Adamově u splavu si malí rybáři zasoutěží v chytání ryb. Největší úlovky organizátoři ocení. „Rybářská soutěž bude v ranních sobotních hodinách, od jedné hodiny odpolední máme v lokalitě Pod Horkou zábavné odpoledne,“ upřesnila tajemnice Adamova Libuše Špačková.
Školáci z Olešnice oslavují svátek tím, že se dnes neučí. Hrají si a soutěží na školním hřišti. „Páteční volno je pro děti prvního stupně. V sobotu chystáme Pohádkové odpoledne,“ řekl starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Den dětí slaví i v mateřských centrech. V Jedovnicích připravili kvůli množství jiných akcí dětský den až na příští neděli. Děti se můžou těšit na akci s názvem Oblečte se do barev. „Děti přijdou v maskách, které po promenádě vyhodnotíme. Ty nejpovedenější si odnesou dárek,“ řekla Eva Hinštová z centra a dodala, že začátek je ve čtyři hodiny odpoledne.

Boskovické mateřské centrum chystá Trpasličí slavnost v parku u Zámeckého skleníku na pondělí. „Děti si vyzkouší tunely, kladiny a jiné venkovní hrací prvky “ řekla organizátorka Martina Lukešová.