Divadelní představení, rytířská klání, kácení máje nebo rybolov. To všechno čeká na děti a jejich rodiče tuto sobotu. Na mnoha místech Blanenska totiž budou slavit Den dětí. A záleží pouze na lidech, kterému druhu rozptýlení dají přednost.

Blanenští jdou cestou pohádek. „Od desíti hodin ráno pobavíme děti hned několika divadly v místním zámeckém parku. Všechno začne loutkovým představením O Koblížkovi, po kterém následuje zábavná pohádková hudební show nazvaná Jak se vaří pohádka. To však ani zdaleka není všechno," upozornil Jaroslav Jeřábek, ředitel Kulturního střediska města Blanska, které akci pořádá.

Děti se mohou těšit i na další možnosti rozptýlení. „Připravíme pro ně nespočet atrakcí. Například kolotoč, houpačky, trampolínu, nafukovací skluzavku, koníky nebo malování na obličej," vyjmenoval Jeřábek. Blanenský zámecký park bude ve stejnou dobu patřit i historickému jarmarku, který ocení především rodiče.

Akce na Den dětí
Blansko (zámecký park od 10.00) - pohádky, malování na obličej, trampolína

Boskovice (zámek od 10.00) -
francouzští šermíři, módní přehlídky, kolotoč

Letovice (zámek od 10.00) -
skákací hrad, dvouhlavý drak, dražba obrazů

Lysice (zámek v sobotu i neděli) -
tištěný průvodce s pastelkami, prohlídka s komtesou

Adamov (u splavu od 7.00) - rybářské závody, přehlídka vzácných druhů ryb, ohňostroj

Velenov (výletiště od 14.00) - soutěže a hry, bohaté občerstvení, kácení máje

Den dětí oslaví i na zámcích. „Součástí Francouzského léta, které pořádáme od začátku května, bude v sobotu i dětský den na francouzský způsob. Malé i starší diváky zaujme šermířská skupina Gonfanon, která vystoupí celkem čtyřikrát," podotkla Iva Jonášková ze společnosti MP Holding, která spravuje boskovický zámek.

V podobném duchu se ponese i přehlídka dobových francouzských kostýmů. „Mimo to se mohou děti svézt na kolotoči nebo v autíčkách a studentky boskovické pedagogické školy nachytají několik stanovišť s různými hrami a soutěžemi," lákala dál Jonášková.

Pozadu nezůstanou ani v Letovicích. „Letos jsme připravili snad ještě o něco bohatší program než dřív. Počítáme s jízdou na konících, skákacím hradem, tiskem na trička, malováním na obličej, divadly nebo ukázkou bojového umění aikido. A sklepení hlídá nový dvouhlavý drak, kterého mohou ti odvážnější zajít navštívit," usmál se majitel letovického zámku Bohumil Vavříček.

Na letovickém zámku zaujmou i dospělé. „Lidé, kterým doma zabírá místo nějaká výbava pro děti, kterou už nevyužijí, ji mohou zkusit udat na speciálním bazárku dětských věcí. Ve dvě hodiny odpoledne navíc začne dražba obrazů, které namalovaly děti s Downovým syndromem," uvedl Vavříček.

Lysičtí budou slavit Den dětí dva dny. „Připravili jsme pro děti tematické prohlídky zámku. V sobotu ji hned ve třech termínech ozvláštní tištěný průvodce s pastelkami a v neděli je provede komteska. Na závěr je pobaví ukázka historického šermu," vylíčila kastelánka lysického zámku Martina Medková Rudolfová.

To v Adamově zvolili vlastní způsob oslavy. Pořádat ji budou tamní rybáři. „Krátce před osmou hodinou ranní začnou dětské rybářské závody. Jejich součástí bude i soutěž v hodu udicí na terč. Nabídneme jim i možnost prohlédnout si na živo méně běžné druhy sladkovodních ryb," nastínil předseda adamovské rybářské organizace Petr Kubíček.

Zároveň připomněl, že programem míří především na děti, ale pobavit chtějí i dospělé. „Ve spolupráci s hasiči a sponzory jsme připravili skutečně bohatou tombolu a občerstvení. Na hřišti Na Sklaďáku budou po rybářských závodech odpoledne soutěže, hry a celý den zakončíme tradičním ohňostrojem," přislíbil Kubíček.

Vlastní program na Den dětí si přichystali i v menších obcích, třeba ve Velenově. „Začneme ve dvě hodiny odpoledne a pro oslavence jsme připravili spoustu her a soutěží. Kromě občerstvení se ale mohou těšit i na kácení máje," uvedl velenovský starosta Jan Havelka.