V areálu dílen K+K na Chrudichromské ulici lidé uvidí historické autobusy, hasičské stroje či motocykly z padesátých let. „V půl jedenácté vyrazíme na spanilou jízdu městem. Pak se vrátíme zpátky do areálu, kde lidé zažijí mnoho zajímavého,“ láká František Klíč z vojenského veteran klubu, který akci pořádá. Lidé tak uvidí v akci lysické hasiče a jejich auto z roku 1934, požární útok předvedou také bořitovští hasiči se svou mašinou z roku 1921. Program se však nebude podle Klíče odehrávat jen na zemi. Lidem se zatají dech také při pohledu do výšky.

Stíhačky na nebi

Na Dnu dětí se podílí také čeští letci. „V Boskovicích se proletí ostře nabité stíhací letouny JAS 39 Gripen. Přiletí také vrtulník s reprezentačním mančaftem. Mistři světa v družstvech přesnosti přistání a vicemistři světa v kombinaci,“ doplnil Milan Kouřil ze Svazu letců České republiky. Muži se například budou muset trefit z tisícimetrové výšky do pětikoruny ležící na matraci. „Návštěvníky čekají další atraktivní ukázky. V Boskovicích půjdou do akce armádní stroje, což je možné jen při speciálních leteckých dnech,“ míní Kouřil. Děti i jejich rodiče uvidí také dopravní a bitevní vrtulníky či ukázku záchranné akce.

Za špatného počasí však parašutisté z výšky seskakovat nebudou, nepřistane ani vrtulník. „Pozemní ukázky počasí neovlivní,“ dodal Kouřil s tím, že v plánu je výcvik vojenské policie, ukázky bojového umění musado či ukázka výcviku služebních psů. Zájemci si prohlédnou i vystavená auta a další stroje.

Po čtvrté hodině odpolední přestanou hřmít letadla a vrčet auta. Začne totiž koncert skupiny Greenhorns. „Poté bude následovat pohodový večer s hudební skupinou Prak. Den vyvrcholí v deset hodin ohňostrojem,“ nastínil další dění Oldřich Kovář, ředitel Kulturních zařízení města Boskovice.

Děti se na sraz veteran klubu a oslavu svého svátku dostanou zdarma. Dospělí sáhnou do kapes pro sedmdesát korun.