„Lidem představíme irské lidové tanečky, irský step i vtipné scénky, které pobaví nejen diváky, ale i nás,“ přibližuje program vystoupení trenérka a choreografka skupiny Lenka Hoffmannová.

Uskupení Démáirt podle ní vzniklo před deseti lety. „Při irském tanci se nepoužívají ruce. Tanečníci tančí na špičkách, vyskakují, dělají ostré pohyby nohama,“ popisuje dvacetiletá studentka.

Irský soft si zatančí v měkkých botách, speciální stepové boty zase obuje pro irský step. Tanec je velmi náročný právě na nohy. „Důležitá je pořádná rozcvička a protažení těla na závěr,“ podotýká Hoffmanová, která s ostatními osmnácti dívkami a dvěma chlapci trénuje třikrát týdně.

„Muži mohou být v irském tanci lepší než ženy. Mají silnější nohy, lépe vyskakují,“ míní Hoffmannová. Ta sbírá inspiraci pro vlastní choreografii na soutěžích a zahraničních kurzech. „Najdu si hudbu, která se mi líbí, a ta mě pak vede,“ dodává s tím, že irské tance se dělí do osmi různých rytmů.

Irské tanečnice většinou nosí šaty s krovkami, které zdobí keltské ornamenty. Mají rády zelenou barvu, typickou pro Irsko. „Démáirt znamená úterý,“ dodala Hoffmannová. V ten den se totiž brněnská taneční formace zrodila.